Presbiyopi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Yakını görme yeteneği, özellikle 40'lı yaşlardan sonra yavaş yavaş azalabilir. Yaşa bağlı gelişen bu problem, presbiyopi (yakını görememe sorunu) olarak adlandırılır. Presbiyopi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını haberimizde sizler için derledik.

Presbiyopi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

PRESBİYOPİ NEDİR?

Presbiyopi, gözlerin yakındaki nesnelere odaklanma yeteneğinin kademeli olarak kaybolmasıdır. Ve presbiyopi yaşlanmanın doğal ve çok can sıkıcı bir parçasıdır. 

Presbiyopi genelde 40'lı yaşların başlarında fark edilir ve 65 yaşına kadar durum ilerlemeye devam eder. Kişi, kitap, gazete okurken; cep telefonuna bakarken bu nesneleri biraz daha uzak mesafede tutmaya başladığında presbiyopisi olduğunu fark etmiş olur. 

PRESBİYOPİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Presbiyopi yavaş gelişen bir görme sorunudur. İlk belirtiler 40 yaşından sonra fark edilir. Presbiyopi belirtileri şöyle sıralanabilir:

- Bir şey okurken harfleri daha net hale getirmek için okuma nesnesini uzakta tutma eğilimi.

- Normal mesafede okurken okuma mesafesinde bulanık görme.

- Yakın okumalardan sonra göz yorgunluğu veya baş ağrısı.

Eğer kişi yorgunsa ya da loş ışıklı bir alandaysa bu belirtiler daha yoğun hissedilebilmektedir.

PRESBİYOPİ NEDEN OLUR?

Presbiyopi, yaşla birlikte göz merceğinde oluşan sertleşmeden kaynaklanır. Mercek daha az esnek hale geldiğinden yakın görüntüye odaklanmak için şekil değiştiremez. 

PRESBİYOPİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tedavinin amacı gözlerin yakındaki nesnelere odaklanamama durumunu düzeltmektir. Tedavi seçenekleri arasında gözlük veya kontakt lensler bulunmaktadır. hekimi kişiye uygun lensi ve gözlüğü muayene ile belirlemektedir.

Gözlükler presbiyopi tedavisinin en basit yoludur. Bazıları reçetesiz okuma gözlükleri alırlar ama bu doğru bir davranış değildir. Bunu yaparken de göz hekimine danışmak gerekmektedir. Gözlük kullanmak istemeyenler de kontakt lens kullanmak isteyebilir. Ancak kontakt lensler göz kuruluğu varsa hasta için pek uygun olmayabilir. Presbiyopi lens seçeneklerini hekim sunacaktır. 

Bazen cerrahi seçenekler de devreye girebilir. Presbiyopi ameliyatı da bulunmaktadır. Kamra Inaly tedavisi yaşa bağlı yakını görme sorununda etkili bir yöntemdir. Korneaya yerleştirilen bir mikro implant ile tedavi gerçekleşmektedir. Damla anestezisi ile uygulanır. Operasyon sonrasında göz kapatılmaz ve hasta gündelik yaşamına hemen dönebilir.

Bunun yanında multifokal göz içi lens tedavisi uygulanır. Bu yöntem sayesinde kişiler hem uzak hem yakın gözlüklerinden kurtulabilmektedir. Her hasta bu tedaviye uygun olmayabilir. 

Presbiyopi için presbylasik yöntemi de uygulanabilmektedir. Presbylasik lazer ile yakını görme sorunu ortadan kaldırılabilmektedir.

Ayrıca monovizyonexcimer lazer tedavisi yapılır. Akomodatif lenslerle de tedavi seçeneği vardır. Burada gözdeki orijinal merceğin hareketini taklit edilen mercekler göze yerleştirilir. 

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...