Psikolojik destek tüp bebek başarısını artırıyor

Tüp bebek tedavi sürecinin psikolojik açıdan iyi yönetildiğinde başarı şansının arttığını belirten Psikolog Pınar Ersöz, aşırı stresli çiftlerin tüp bebek tedavilerinde negatif sonuç aldığını söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 10.03.2017 - 13:01

Psikolojik destek tüp bebek başarısını artırıyor

Tüp bebek tedavisinde psikolojik desteğin önemli rol oynadığını belirten Psikolog Pınar Ersöz, bu tedavinin hem psikolojik hem de maddi açıdan yıpratıcı ve zorlu olabildiğini söyledi.

Bilim ve Haber Ajansından Erkan Doğan'a konuşan Tedavi sürecinde kadının daha büyük sorumluluk aldığını vurgulayan Ersöz, “Çünkü tıbbi müdahalelerin çoğunluğu kadına yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisinin başarı oranının stres azaldığında arttığı ortaya çıkmıştır. Bizi hormonlarımız yönetir. Yaşadığımız bir stres istediğimiz şeyi bizden uzaklaştırabilir. Örneğin stres tüp bebeğin oluşumunu veya canlı bebek doğumunu ortadan kaldırabilir” dedi.

“ÇEVRENİZDEKİLERE VERDİĞİNİZ BİLGİLER SINIRLI OLSUN”

Tüp bebek düşünen çiftlere psikolojik destek sürecinde özellikle erkeğe görevler düştüğünü anlatan Ersöz, “Kadının bu süreçte kesinlikle yalnız bırakılmaması gerekir. Tüp bebek konusunda çevreye verilen bilgilerin sınırlı tutulması gerekir. Çünkü 'Ne zaman çocuğunuz olacak' sorusu var olan stresi tetikleyebilir. Anne adayının stresten mümkün olduğunca uzak kalması oldukça önemlidir” ifadesini kullandı.

Bu süreçte en sık rastlanan durumlardan birinin de depresif duygu durumu olduğunu aktaran Ersöz, tüp bebek tedavisinde yaşanabilecek psikolojik sorunlar ve başa çıkma yolları hakkında şunları söyledi:

“Tedavi süreci doğurganlıkla sonuçlanmayabilir. Kişilerin bunu bilerek sürece başlamasında fayda var. Yüzde 100 bebek olacağı garantisi yok. Birçok tüp bebek tedavi sürecinde yaşanan stresle başa çıkılamadığı için boşanmayla sonuçlanabiliyor.

“TEK AMAÇ ÇOCUK OLMAMALI”

Kadına, kadınlığı hissettirecek, onun için değerli olacak davranışlardan sakınmamalı. Tek amaç çocuk olmamalı. Amaç çocuk olursa saplantılı bir şekilde kişi ona odaklanabiliyor. Böyle olunca tüp bebek başarısı düşebiliyor. Erkek eşini yalnız bırakmaz, kadın ise stresle baş etmeyi öğrenirse tüp bebek başarısı artacaktır. Eşler cinselliği sadece çocuk için yaşamazlarsa, evin gündemi sadece çocuk olmazsa, çevreye olan birliktelik düzeyleri devam ederse tüp bebek başarı oranı her zaman daha fazla olacaktır.”

PSİKOLOJİK DESTEK ÖNEMLİ

Süreçte çiftlerin psikolojik destek alması gerektiğinin altını çizen Ersöz, tüp bebek tedavisinde başarıyı artıracak ipuçlarını şöyle aktardı:

- Herkesin her şeyi bilmesine gerek yok. Tüp bebek sürecini sınırlı kişiye anlatın.
- Evde gündem sürekli çocuk olmasın. Gündelik yaşama devam edin.
- Aşkınızı tazeleyin.
- Kişiler tüp bebekle ilgili çok araştırma yapar. Zaten anksiyete düzeyleri çok yüksektir. Okuyacakları tek bir negatif yorum kişiyi daha da negatifliğe itebilir. Bu yüzden sadece hekimlerine danışmaları yararlıdır.

Sayfa Yükleniyor...