Rio Karnavalı için hamilelere uyarı: Öpüşmeyin

Bilim insanlarınden hamilelere Rio Karnavalı uyarısı geldi. Uzmanlar, Zika virüsünün bulaşma tehlikesine karşı, bebek bekleyen kadınların öpüşmemesini istedi.

Ntvspor 08.02.2016 - 17:16 | Son Güncelleme : 08.02.2016 - 17:18

Rio Karnavalı için hamilelere uyarı: Öpüşmeyin

Brezilya, Zika virüsünün en yaygın görüldüğü ülkelerden biri olmasına rağmen, her yıl düzenlenen Rio Karnavalı'na iptal etmeme kararı aldı. .

Ülkenin en önemli gelir kaynağı olan Rio Karnavalı'na her yıl olduğu gibi bu yıl da milyonlarca insan akın etti. Ancak cinsel yolla da bulaştığı düşünülen Zika virüsünün görüldüğü en yaygın yer olduğu için uzmanlar, özellikle hamileleri uyardı: Tanımadığınız insanlarla öpüşmeyin çünkü karnaval virüsün yayılması için oldukça uygun bir ortam.

TÜKÜRÜK YOLUYLA GEÇEBİLİYOR

Festivalde bazı dansçılar Zika virüsüne dikkat çekmek için tabutta sivrisinek maketi taşıdı. Ancak virüsün önüne geçmek için sadece sivri sineklerle mücadele etmek yetmiyor. Virüs idrar, tükürük ya da cinsel yolla bulaşabiliyor.

YAZ OLİMPİYATLARI DA TEHLİKEDE 

Zika virüsü her ne kadar Rio Festivali’nin kalabalık olmasının önüne geçmese bile ağustos ayında Rio de Janeiro’da düzenlenecek 2016 Yaz Olimpiyatları için büyük bir darbe olacağı düşünülüyor.

Sayfa Yükleniyor...