Rota virüsü ‘dans eden göz sendromu’ nedeni

Özellikle 4 aylık ile 4 yaş arası çocuklarda sık görülen kusma, ağır ishal gibi belirtilerle kendini gösteren rota virüsü, çocuklarda ‘dans eden göz sendromu’na neden olabiliyor.

23.06.2014 - 14:18

Rota virüsü ‘dans eden göz sendromu’ nedeni

Dünyagöz Ataköy’den Opr. Dr. Tülay Kılıç, daha sık çocuklarda görülen rota virüsünün, ebeveynlerin hasta bebeğin altını değiştirdikten sonra el yıkamamaları, enfekte su, yiyecek ve havadaki damlacıklarla bulaştığını söyledi.

Rota virüsünün bulantı, kusma, sulu ishal, ateş, aşırı su kaybı ve gözyaşının çıkmaması gibi sorunlara yol açtığını belirten Dr. Tülay Kılıç, “Genellikle sıvı kaybının dengelenmesiyle hastalık düzelmeye başlar ancak nadir de olsa menenjit gibi ciddi tablolar görülebilir. Beyin dokusunun tutulması ile birlikte çocukta ‘dans eden gözler sendromu’ oluşabilir” diye konuştu.

GÖRME SİNİRLERİNDE ŞİŞKİNLİK VE ÖDEM GÖRÜLEBİLİR
‘Dans eden gözler sendromu’nda, gözlerde istemdışı çok hızlı bir şekilde hem yatay hem de dikey ve arka arkaya olan hızlı hareketlerin oluştuğunu ve bunların da kaotik bir görüntü yarattıklarını belirten Dr. Tülay Kılıç, şunları söyledi: “Bu hızda hareketlere ‘opsoklonus’ adı verilir. Diğer bir adlandırma da ‘manik bakışlar’dır (sakkadomania). Opsoklonus, ataklar halinde ya da aralıklı olarak görülebilir. Göz kapakları açık veya kapalı olabilir, uykuda bu hareketler durabilir. Herhangi bir göz uyarısında, kaotik görüntü artabilir. Hastalar baktıkları yerin sallandığını hissederler ama çift görme şikayeti olmaz. Bir diğer nadir rota virüsü komplikasyonu da görme sinirlerinde şişkinlik, ödem, şaşılık ve denge bozukluklarıdır.”

‘Dans eden gözler sendromu’nun başka sebeplere bağlı olarak da görülebilceğine dikkat çeken Dr. Tülay Kılıç, bu durumda tedavide kortizon ve kemoterapi ilaçları gerekirken, rota virüsü hastalığına bağlı oluşan ‘dans eden gözler sendromu’nda ise kendiliğinden düzelmenin izlenebileceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...