Ruh sağlığı merkezleri geliyor

Sağlık Bakanlığı 2012 yılında ruh sağlığına yönelik hizmetlere ağırlık verecek. Bakan Recep Akdağ, Türkiye'de yaklaşık 200-300 bin kişiye toplum temelli ruh sağlığı merkezi kurulacağını söyledi.

NTV Haber 02.01.2012 - 11:15

Ruh sağlığı merkezleri geliyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2012 yılı için belirledikleri hedefleri açıkladı. Bakan Akdağ'ın verdiği bilgilere göre, yeniliklerin başında, daha etkin bir aile hekimliği uygulaması var.

Akdağ, “Aile hekimliği etkinliğini artırmak için özellikle hamileler ve çocuklar başta olmak üzere toplum sağlığı için ebelerle hizmet veriyoruz. Ebelerin kırsalda çocuk ve hamilelere ulaşmaları için sistemi geliştiriyoruz” dedi.

Ayrıca bakanlık, 2012'de ruh sağlığına yönelik hizmetlere de ağırlık vermeye hazırlanıyor.

Ruh sağlığı merkezlerinin kurulacağını belirten Recep Akdağ, ”Toplum temelli ruh sağlığı modelini benimsemiş durumdayız. 2012'de Türkiye’de yaklaşık 200- 300 bin kişiye toplum temelli ruh sağlığı merkezi kuracağız” açıklamasını yaptı.

PASTA-ÇÖREK YERİNE SEBZE-MEYVE
Obezite ile mücadele ise gündemdeki bir başka önemli başlık. Bakan Akdağ’ın giderek artan obezite ile mücadele ile ilgili düşünceleri ise şöyle:

“Şişmanlıkla ilgili çok büyük bir eylem programımız var. Çalışmalarımızı 2012'de çok ciddi medya kampanyaları ile vatandaşımızda farkındalığı artırarak yürüteceğiz. Kadınlarımız sık sık gün yapıyorlar, bu toplantılarda pasta-çörek yerine ne zaman sebze-meyve ikram edersek, o z aman büyük ilerleme katemişiz demektir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...