Sağlığınızı ve paranızı üflemeyin!

Karı kocanın sigara tiryakisi olduğu bir ailede 30 yılda 164 bin lira adeta havaya üfleniyor. Bu parayla lüks bir daire, 5 otomobil ya da 182 adet LCD televizyon alınabilir.

05.10.2010 - 14:10

Sağlığınızı ve paranızı üflemeyin!

''Dumansız Hava Sahası'' politikasıyla sigara alışkanlığında gerileme olsa da tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı sağlığımızı ve cebimizi olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Piyasada farklı firmalarca üretilen ve tiryakiler tarafından yoğun olarak kullanılan sigara markalarının fiyat aralığı 4.20 lira ile 7.50 lira arasında değişiyor. Bağımlılık yaptığı için sürekli kullanılan sigara, sağlığa olan zararının yanı sıra büyük maddi kayba da neden oluyor. Bir ailede karı kocanın ya da diğer bireylerin de tiryaki olması halinde maddi kayıp daha da artıyor.

Çiftlerin, piyasada 7.50 liradan satılan sigaradan günde birer paket içtikleri var sayılırsa 10 yılda 54 bin 750, 20 yılda 109 bin 500, 30 yılda ise 164 bin 250 lira maddi kayba uğruyor. 4.20 liralık sigaradan içmeleri halinde ise 10 yılda 30 bin 660, 20 yılda 61 bin 320, 30 yılda ise 91 bin 980 lirayı adeta havaya üflemiş oluyorlar.

Oysa 30 yılda sigaraya harcanan 164 bin lirayla lüks bir daire, 5 otomobil veya tanesi 900 liradan 182 adet LCD televizyon alınabilirken, bir haftalığına 164 kez tatile çıkılabilir.

Uzmanlar, örneklerin hayatın her alanından verilebileceğini, önemli olanın harcanan paranın ve kaybedilen sağlığın önemini anlayarak bilinçlenme olduğunu vurguluyor.

SİGARAYA YAPTIĞINIZ YATIRIM KANSER ŞEKLİNDE GERİ DÖNER
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Başhekimi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, kimi hastalıkların adeta ''alın yazısı'' olduğunu belirterek, ''Ondan kaçamazsınız, korunamazsınız. Siz daha siz olmadan, genetik olarak hastalığı almışsınızdır. Yaşamınız boyunca bu yükü taşımak zorundasınız. Kimilerini de sonradan edinirsiniz. Ağır iş, çalışma koşulları, stres, beslenme alışkanlıkları gibi yaşam biçiminizden kaynaklanan bu hastalıklar da çoğu zaman farkında bile olmaksızın, vücudunuzu mekân tutar ve sizin partneriniz oluverir, alışır gidersiniz'' dedi.

Prof. Dr. Özlü, bazı hastalıkların ise bu iki kategoriden farklı olarak, bilinçli şekilde ve üstelik parayla satın alındığını vurgulayarak, ''Eğer isterseniz günümüzün rayiciyle 10 ile 60 bin lira sarf etmek koşuluyla sizin de 'nur topu' gibi bir akciğer kanseriniz olabilir. 20-30 yıl boyunca, her gün, aksatmaksızın, abonelik sistemiyle ve peşin olarak yapılan düzenli ödemeler şeklinde sigaraya yaptığınız yatırım, eninde sonunda size kanser veya bir başka ağır hastalık şeklinde geri döner'' diye konuştu.

''Bu sefer, oturur hastalığı tedavi etmek için bir o kadar daha para harcarsınız. Peki, sağlığınızı geri alabilir misiniz? Maalesef, hayır. İşte, bunu anlamak zordur'' diyen Özlü, şöyle devam etti:

''Sigaraya ayrılan ekonomik kaynaklar, birçok aile için gerçekten bir sorundur. Hayatı boyunca içtiği sigaraya harcadığı para, gelir düzeyi yüksek olmayan ülkelerde kişinin zaruri ihtiyaçlarından kesinti yapmasıyla temin edilmektedir. Bağımlılık yaptığı için gelir düzeyi ne kadar düşük olursa olsun ya da başka gereksinimleri ne denli önemli olursa olsun tiryaki sigarasından vazgeçemez. Beslenmesi, sağlığı, eğitimi, çoluk çocuğunun geçimi ve diğer sosyal ihtiyaçlarını ihmal etmek pahasına her gün sigaraya ödeme yapmaya devam eder, bunu yapmaktan kendisini alıkoyamaz.

SİGARAYLA BİRLİKTE NELERİ HAVAYA ÜFLEDİĞİNİZİ DÜŞÜNÜN
Acı olan şudur ki ekonomik olarak gelişmiş ülkelerde sigara içenlerin oranı azalırken, işsizlik, yetersiz gelir düzeyi, düşük alım gücü, kalabalık nüfus, üretim azlığı, yaşam standardının geri olduğu geri kalmış ülkelerde sigara alışkanlığı maalesef giderek artma eğilimi gösteriyor. 40 yıl boyunca sigara içmeye devam eden bir tiryaki için sigaraya ayrılan toplam bütçe 12 bin ile 40 bin dolar arasında değişebiliyor. Bu bütçe ile hayallerinizin ne kadarını gerçekleştirebileceğinizi, sigarayla birlikte neleri de havaya üflediğinizi, nelerden vazgeçtiğinizi bir düşünün.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...