Sağlıklı Beslenmenin Gizemli İpuçları (Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde)

11 yaş ve üzeri çocuklarda sağlıklı beslenme ve medya okuryazarlığı bilinci oluşturmak amacını taşıyan “Sağlıklı Beslenmenin Gizemli İpuçları” kitabı raflardaki yerini aldı. Kitabın Yazarı Esra Öz, “Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde” serisinde her kitabın, farklı bir sorunun çözümüne odaklanacağını söyledi.

ntv.com.tr 03.05.2018 - 12:35

Sağlıklı Beslenmenin Gizemli İpuçları (Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde)

Bilgi kirliliğinden kurtulmak amacıyla sorgulayan, eleştiren ve çözüm üreten toplum için bu kitabı hazırladığını belirten “Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde” serisinin ilk kitabını yazarı Bilim ve Sağlık Habercisi Esra Öz, bu kitapla Türkiye’de uzmanlar eşliğinde sağlıklı beslenme ve medya okuryazarlığı bilinci oluşturmak istediklerini söyledi.

Sağlıklı Beslenmenin Gizemli İpuçları”nın Türkiye’de çocuk kitapları alanında ilk olduğunu belirten Öz, “Uzmanlar eşliğinde sağlıklı beslenme ve medya okuryazarlığı bilincini kazandırmak için hazırlanan kitapta, çocuklara eleştirel düşünce yöntemleri eğlenceli bir dille anlatılıyor” dedi.   

BİLİNÇLİ ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İSTEYENLERE REHBER

Aynı zamanda Biyolog olan Öz, “Özellikle beslenme konusunda tartışmaların bitmediği, ailelerin kafasının sürekli karıştığı bir hal almaya başladı. Medyada oluşan bilgi kirliliği kitaplara da sıçrayınca, buna bir çözüm üretmem gerektiğini düşündüm. Bu konuda çocuk kitaplarının önemini fark ettim ve karakterler kurgulayarak uzmanları gerçek hayattan seçtim. Yaşananlar hayal ürünü de olsa mesajların gerçek olduğu ve bilimsel temellere dayandığı bu çalışmayı hazırladım” diye konuştu.

Esra Öz

Esra Öz

DÜNYACA ÜNLÜ UZMANLAR DA KİTAPTA YER ALIYOR

Kitapta yer alan uzmanlar hakkında bilgi veren Öz, şunları söyledi:

“Beslenme konusunda araştırmaları Nature gibi dünyaca ünlü bilimsel dergilerde yayımlanan Harvard Üniversitesi’nden Dr. Semir Beyaz, çocukların dilinden konuşmam için en tepkili eleştirileri yaptı ve kitap onun önerileriyle şekillendi. Çocuk sağlığı ve diyabet konusunda çalışmalarıyla tanınan Yale Üniversitesi’nden Dr. Eda Cengiz, çocuklar için hassasiyetle yaklaşarak, gelecek nesillerin sağlıklı yaşaması ve obezite ile gelen hastalıklardan korunması için olması gerekenlere dikkat çekti. Sağlıklı beslenmenin bir ekip işi olduğunu sürekli vurgulayan Diyetisyen Dr. Banu Salman, kitaptaki tüm beslenme önerilerini ve detaylarını bilimsel çerçevede belirlememde destek oldu. Klinik Psikolog Efsun Tatar, çocuk psikolojisi açısından değerlendirdi.  Bilimsel düşünce ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları konularında doğru yönlendirmek için her kelimeyi dikkatle okuyup seçmeme yardım eden Uzman Psikolog Handan Odaman Uşaklıgil, hem kurgu hem de psikolojik çerçeveden incelikle yaklaştı. Pupa Yayınları’ndan çıkan kitabın çizimlerini Almanya’dan Burcu Yıldız hazırladı.”

Sayfa Yükleniyor...