Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı, Türkiye'nin zenginleştikçe yurt dışına giden turist ve iş adamı sayısının arttığını, bununla birlikte kan yoluyla bulaşan ve AIDS hastalığına neden olan virüsün de daha fazla görüldüğünü söyledi.

Medimagazin’de yer alan habere göre, Adana'da düzenlenen 'Türk Kızılayı Bölge Semineri'nin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ömer Taşlı, Türkiye'nin son 5 yılda kan ve kan ürünleri konusunda ciddi mesafeler aldığını, özellikle kan güvenliği konusunda sıkıntı çekilmediğini söyledi.

Daha önce yılda 250 bin ünite kan topladıklarını, şu anda yılda 1.5 milyon ünite kana ulaştıklarını belirten Taşlı, hedeflerinin 2 milyon 200 bin ünite kan olduğunu vurguladı. Türkiye'de sağlık sisteminin erişilebilirliliğinin artmasıyla bazı kan hastalıklarının neredeyse yok olduğunu ancak HIV’de artış olduğunu belirten Taşlı, şöyle devam etti:

"Alınan kanlarda hastalık taramalarını yapıyoruz. Ülkemizde toplumun tamamının sağlık imkanlarına erişiyor olması nedeniyle bazı kan hastalıkları minimize olmaya başladı. Ancak Türkiye'nin zenginleşmeye başlamasıyla son 10 yılda yurt dışına seyahat ve başka toplumlarla temas artıyor. Bu durum başka ülkelerde de sağlık hizmeti almayı beraberinde getiriyor. İş adamlarımızın büyük çoğunluğu Güney Asya, Balkanlar ve Kafkasya'ya gidiyor. Bu seyahatlerde kan veya kan ürünü alınabiliyor. Böyle olunca Türk toplumu sağlık anlamında etkilenir hale geliyor. Ayrıca HIV vakalarında artış eğilimi var. Ama toplumu HIV'den sakınmak için bilinçlendirmeye ihtiyaç var diye düşünüyorum."

Türk toplumunun dünya ile temas halinde olmasının bazı sonuçlar doğurduğunu belirten Taşlı, "Türk insanı yurt dışına yılda 10 milyon turist gönderiyor. Biz eskiden turist olarak bizim ülkemize geleni bilirdik. Ama artık öyle değil, çünkü Türkiye zenginleşti. Böyle olunca dünya ile temas artıyor. Gençlerimiz gidiyor, her yaştan insanlarımız yurt dışına gidiyor. Bazı ülkeler bütün tedbirlerle AIDS gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadele ediyor. Bazı ülkeler ne kadar yaygın olduğunu bilmiyor. Buralarda riskin arttığını belirtmeye çalışıyorum" diye konuştu.