SGK’dan grip aşısına “gün” zorunluluğu

SGK, doktorun reçete etmesi durumunda ödemesini yaptığı grip aşısına “gün” zorunluluğu getirdi. TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan ise etkili olması için grip aşısının hasta sağlıklıyken yapılması gerektiğini söyledi.

SGK’dan grip aşısına “gün” zorunluluğu

Medula sistemine göre, erken reçete edilse bile vatandaş grip aşısını, bir önceki yıl yaptırdığı tarihte vurdurmak zorunda olacak. Aksi halde aşının parası SGK tarafından ödenmeyecek. 

Hürriyet’in haberine göre, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan grip aşılarının her yıl aynı gün yapılması şartıyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“GRİP AŞISI SAĞLIKLIYKEN YAPILMALI”

“Grip aşısı, her yıl bir önceki mevsim en çok rastlanan grip virüslerinin türlerine göre her sene yeniden hazırlanıyor. Aşının koruyucu etkisi 2-3 hafta sonra ortaya çıkıyor. Bu nedenle tavsiye edilen yıllık grip aşısının, aşı kullanıma sunulur sunulmaz, grip salgını başlamadan önce eylül – ekim aylarında yapılması gerekiyor. Ancak SGK, bu sene yeni bir uygulama ile geçen sene hangi gün vatandaş aşı olmuşsa, aşı olduğu o gün gelmeden bedelini ödememe kararı aldı. Uygulama Tebliği’nde (SUT), ‘Tüm hekimlerce reçete edildiğinde yılda bir defaya mahsus olmak üzere karşılanır’ ifadesi yıllık bir defa ödenme anlamında değil, 365 gün sonra anlamında yorumlanıyor ve Medula Provizyon Sistemi buna göre işlem yapıyor. Yani hastanın bir önceki sene aşı vurulduğu gün gelmeden sistem ödeme yapmıyor. Oysa grip aşısı hasta sağlıklıyken yapılmalıdır. Bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz.”

VİDEO: GRİP AŞISI GEREKLİ Mİ? 

Sayfa Yükleniyor...