İlişkili Haberler

Güneş veya sıcak çarpması, güneş altında uzun süre kalma sonucu, vücut ısısını ayarlayan mekanizmaların bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durum.

Sıcak çarpmasında yüksek ateş, kuru- sıcak- ağrılı cilt, şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve baş dönmesi, kas krampları, çarpıntı gibi belirtilerin yanında uykuya eğilim, şuur bulanıklığı ve komaya kadar varabilen ciddi klinik tablolar görülebiliyor.

RİSKLİ GRUPLARA ÖZEL ÖNLEMLER ALINMALI

Özellikle yüksek tansiyon, diyabet, kronik böbrek yetmezliği olanlar, kanser hastaları, aşırı kilolu bireyler, psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, 65 yaş üzeri kişiler, 5 yaş altı çocuklar ve hamilelerin sıcak yaz aylarında çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Bu risk gruplarında bulunan kişilerin sıcak havalar için mutlaka doktora danışması, risklerini tanımaları ve bilinçli yaklaşımlarla kişiye özel önlemler almalarının önem taşıdığını belirten Dahiliye Uzmanı Dr. Özlem Kaplan, sıcak çarpmasından korunmak için yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:

SICAK HAVALARDA BUNLARA DİKKAT!

• Gün içinde 10.00- 16.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça dışarıya çıkılmamalı.
• Terletmeyen ince, açık renkli ve bol giysiler tercih edilmeli, sentetik ve terleten kumaşlardan kaçınılmalı.
• Mutlaka güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalı.

Dr. Özlem Kaplan
Dr. Özlem Kaplan

• Güneşe çıkmadan yarım saat önce doktora danışılarak seçilen güneş koruyucu kremler sürülmeli.
• Günde en az 2,5-3 lt sıvı alınmalı. Suyun dışında ayran, soda, hafif kompostolar sağlıklı alternatiflerdir.
• Sindirimi kolay hafif yiyecekler tercih edilmeli. Ağır yiyecekler, kızartmalar, asitli içecekler, şerbetli tatlılardan uzak durulmalı.
• Fırsat buldukça ılık duş alınmalı.
• Uzun ve ağır egzersizlerden kaçınılmalı.

SICAK ÇARPMASINA ACİL MÜDAHALE HAYAT KURTARIYOR

Güneş çarpmasına maruz kalan kişinin hemen serin bir yere alınarak üzerinde sıkı giysiler varsa gevşetilmesi ve kusma riskine karşı yan yatırılması gerektiğini aktaran Dr. Kaplan, “Vücut ısısını düşürmeye yönelik başına göğsüne ve koltuk altlarına soğuk su ile ıslatılmış bez koyulabilir veya soğutucularla soğutmaya çalışılabilir. Kişinin bilinci açıksa; yeterli sıvı alımının sağlanması, bilinç kapalı ise kesinlikle içmesi için sıvı verilmemesi ve en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekir” diyor.