Sigarayı bırakma girişimlerinde en çok başvurulan yöntemlerden birinin nikotin içeren bant ve sakızlar olduğunu söyleyen Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölüm Şefi Prof. Dr. Levent Tabak, önemli bir tehlikeye dikkat çekti.

"Nikotin içeren bantlar 7-14-21 mg, sakızlar ise 2-4 mg gibi erişkinler için çok yüksek sayılmayacak miktarda nikotin içermektedirler. Ancak kg başına 0,5 mg nikotin ölüme yol açabilir. Zaten yapılan bir çalışma da, nikotin bant ve sakızlarının küçük çocuklar tarafından kullanılmasının, ölümle sonuçlanabilen zehirlenmelere yol açtığını göstermiştir."

"Harvard Tıp Fakültesi Toplum Sağlığı Tütün Kontrolü Araştırma Grubu Direktörü Dr. Greg N Connolly ve ekibinin yaptığı bir çalışma, çocuklarda tütüne bağlı zehirlenmelerin en sık ikinci sebebinin dumansız nikotin içeren ürünlerin yanlışlıkla kullanılması olduğunu göstermiştir" diyen Prof. Tabak, ailelere şu önerilerde bulundu:

"Ebeveynlerin büyük bir kısmı, çocuklarını kaza ve zehirlenmelerden korumak için aspirin, öksürük şurubu, antibiyotik gibi ilaçları ve yanıcı maddeleri onların erişemeyecekleri raflarda ya da kilitli dolaplarda saklarlar. Buna karşılık nikotin içeren ürünlerin çocuklarda ölüme kadar varabilen yan etkilere yol açacağından haberdar olmadıkları için, bu ürünleri açıkta bırakabilmektedirler. Nikotin içeren ürünlerin de çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmesinin, zehirlenmelerin önlenmesi açısından büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır."