NTV

Skolyoz tedavisindeki gelişmeler yüz güldürüyor

ntv.com.tr

Sağlık
Nazire-Dedeman.jpg
Umut Vakfı Kurucusu Nazire Dedeman Çağatay, skolyozla mücadelesini anlattı

“Beni boynumdan asıyorlardı. Taburenin üstüne çıkıyordum, sonra altımdan tabureyi çekiyorlardı. Çeneden asılı olunca omurilik düzeliyordu ve kol altımdan kasığıma kadar ıslak alçıya alıyorlardı! 6 ayda bir içinden çıkıyordum...” Bu sözler Türkiye’nin önemli iş kadınlarından ve geçmişte skolyoz hastası olarak büyük sıkıntılar yaşamış Nazire Dedeman Çağatay’a ait.

Omurganın sağa veya sola doğru eğilmesi şeklinde tanımlanabilen skolyoz, yaşam kalitesini düşürdüğü gibi pek çok sağlık sorununa da zemin hazırlıyor. Tedavi edilmezse yaşam kalitesini ciddi boyutlarda düşürmesinin yanı sıra, ileride akciğer, solunum ve kalp problemlerine yol açabiliyor hatta hastayı yatağa bağlı kılıyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi’nde 3. kez düzenlenen “Uzmanların ve Yaşayanların Gözünden Skolyoz ve Yeni Tedavi Yöntemleri” konulu konferansta hem uzmanlar hem hastalar konuştu.

ABD’de skolyozlu bir genç olarak yaptığı çalışmalarla büyük beğeni toplayan Kıvrımlı Kızlar Grubu- Curvy Girls Scoliosis Vakfı’nın Kurucusu Leah Stoltz, 11 yaşında tanıştığı skolyoz nedeniyle hem fiziksel hem psikolojik olarak büyük sıkıntılar yaşadığını, hatta ilk zamanlarda vücudunun eğriliğinden utandığı için bunu en yakın arkadaşlarıyla bile paylaşamadığını anlattı.

Leah Stoltz
Leah Stoltz

Çevresinde skolyoz hastası tek bir kişi bile olmadığı için dayanışma derneği kurma çalışmaları başlatan ve dünyada yaşıtları genç kızları bir araya getirerek Curvy Girls Scoliosis Vakfı’nı kuran 22 yaşındaki Stoltz, bugün vakfın 7 ülkede 77 şubeye sahip olduğunu, 8. ülke için adresin Türkiye olabileceğini açıkladı.

NAZİRE DEDEMAN ÇAĞATAY SKOLYOZ’U NASIL YENDİ?

Türkiye’nin önemli iş kadınlarından Umut Vakfı Kurucu Başkanı olan ve doğuştan skolyoz hastası olarak geçmişte büyük sıkıntılar yaşamış Nazire Dedeman Çağatay da deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. İlkokula başladığı yıllarda kendisine uygulanan tedavi yönteminiBeni boynumdan asıyorlardı. Taburenin üstüne çıkıyordum, sonra altımdan tabureyi çekiyorlardı. Çeneden asılı olunca omurilik düzeliyordu ve kol altımdan kasığıma kadar ıslak alçıya alıyorlardı! 6 ayda bir içinden çıkıyordum!” sözleriyle anlatan Nazire Dedeman Çağatay, o yılların hem fiziksel hem psikolojik olarak kendisi için çok zahmetli olduğunu dile getirdi.

2 ameliyat sonrası hastalığı geride bırakan Nazire Dedeman Çağatay, hastalığa karşı toplumsal farkındalığın son derece önemli olduğunu, Türkiye’de de Curvy Girls benzeri dayanışma topluluğuna ihtiyaç olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ahmet Alanay
Prof. Dr. Ahmet Alanay

SKOLYOZ’DA DÜNYACA ÜNLÜ FİZİK TEDAVİ YÖNTEMİ: SCHROTH

Skolyoz için özel fizik tedavi yöntemleri bulunuyor. En ünlüsü ise 1920’lerden beri uygulanan Schroth yöntemi. Toplantıya katılan dünyanın en ünlü Schroth eğitmenlerinden Axel Hennes “Bu yöntemde herkes için doğru olan genel geçer kurallar yok. Kişiye, eğriliğin yerine ve tipine göre özel olarak egzersizler tasarlanıyor. Her yaşta, ameliyat öncesi ve sonrası dönemde uygulanabilen Schroth yöntemi olumlu beden algısını artırıyor, ağrıları azaltıyor” dedi.

ERKEN TANI TEDAVİYİ DEĞİŞTİRİR!

Prof. Dr. Ahmet Alanay, erken tanının uygulanacak tedavinin yöntemini değiştirdiğini belirterek, “Erken tanı korse ve bant ile gerdirme gibi füzyonsuz tedavilere olanak sağlar. Hareket kısıtlılığının önüne geçilir. Bu nedenle Skolyoz hastalığı konusunda toplumsal farkındalık yaratmak son derece önemli” diye konuştu.

Skolyozda fizik tedavi, korse ve ameliyat gibi 3 temel tedavi yöntemi olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Alanay, Türkiye’de hastalığın tedavisinde son yıllarda çok önemli gelişmeler sağlandığına dikkat çekerek “Bant ile gerdirme (veya bant ile yönlendirme) yöntemi en yeni ameliyat yöntemi. Dünyada ABD’deki tek bir merkezden sonra ilk olarak kliniğimizde uygulandı” dedi.

Geçmişte ameliyat sonrası aylarca yatırılan hastaların günümüzde artık 4 günde taburcu edilebildiğini, bunu 3 güne indirmek için çalışmaların sürdüğünü belirten Prof. Dr. Ahmet Alanay "Skolyoz cerrahi tedavisinde amacımız, eğriliğin ilerlemesini durdurmak ve hayatı tehdit edebilecek, yaşam kalitesini azaltabilecek sorunları önlemek” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER