Soğuk hava sedefi tetikliyor

Soğuk hava, kalorifer, soba ve klima ile ısıtılan ortamlar ve banyoda sıcak suyun tercih edilmesi kış aylarında cilt kuruluğuna, akabinde cilt problemlerine ve cilt yaşlanmasına davetiye çıkarıyor.

19.11.2012 - 16:32

Soğuk hava sedefi tetikliyor

Dışarıda soğuk hava içeride ise kalorifer, soba, klima gibi ortamın nemini azaltan çevresel faktörlerin etkisiyle ve banyoda sıcak suyun kullanılmasıyla nem dengesi, bozulan ve kuruyan cildi kaşıntıya eğilimli hale getiriyor. Yaşlanma belirtilerini de artıran bu koşullar, derinin tahriş olmasına yol açabiliyor.

Kış mevsiminin getirdiği olumsuz koşullara rağmen ideal cilde sahip olmanın mümkün olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Lütfiye Çoban, kışın artan cilt kuruluğunun sedef hastalığı ve egzamayı tetikleyebildiğini söyledi.

Dr. Çoban, “Bu şartlarda egzama görülme sıklığı artar. Sedef hastalığı (psoriasis), seboreik egzama gibi bazı cilt hastalıkların nüksleri daha çok yaşanır. Bu mevsimde bebek, çocuk ve yaşlılarda cilt kuruluğu daha kolay gelişir” dedi.

Peeling ve lazer uygulamaları ile yaşlanmayı önlemenin mümkün olabildiğini söyleyen Çoban, “Kış koşulları cildi yorsa da güneşe hassasiyet yaratan bazı estetik ve kozmetik işlemler için en uygun mevsimdir. Kış mevsimi leke tedavisi, peeling ve bazı lazer uygulamaları için değerlendirilmelidir” ifadesini kullandı.

CİLDİN NEMİNİ KORUMAK İÇİN...
Bazı önlemlerle kış mevsiminin cilt üzerindeki diğer olumsuz etkilerinden korunmanın hiç de zor olmadığına dikkat çeken Dr. Çoban, o önlemleri şöyle aktardı:
• Banyoda ve günlük el ve yüz temizliğinde deriyi kurutmayan temizleyicileri, eğer kuru bir cilt tipine sahipseniz nemlendiricili temizleyicileri tercih edin.
• Banyoda çok sıcak su kullanmayın ve banyo süresinin 10 dakikayı aşmamasına dikkat edin.
• Banyodan sonra cilt tipinize uygun yüzünüz ve vücudunuz için nemlendirici krem ve losyonları kullanmayı ihmal etmeyin.
• Gün içerisinde defalarca yıkamak zorunda kaldığınız ellerinizi, her yıkamadan sonra nemlendirin. • Çocuklarda sık karşılaşılan yanlış el yıkama alışkanlıklarını düzeltin. El yıkama, 15-20 saniyeyi aşmamalı, eller iyi durulanmalı ve mutlaka kurulanmalıdır.
• Çocuğunuza el kremi uygulamakta zorlanıyorsanız veya gün boyu okuldaki çocuğunuza nemlendirici uygulama şansınız yoksa yatarken yoğun yağlı el kremlerini sürebilirsiniz.
• Cildin uygun şekilde nemlendirilmesinin egzama oluşumunu ve sedef tekrarlamalarını azaltacağını unutmayın.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...