Bakan Müezzinoğlu, yasadaki aksaklıkların esnek mesai yöntemiyle giderileceğini söyledi. Yeni Şafak’ın haberine göre, esnek mesai sisteminde üniversite ve hastanelerde çalışan doktorlar, çalışma saati bitiminde özel muayenehanede çalışıyormuş gibi devletten mesai ücreti alacak. Yine mesai saatinde gelen hastaya yapılan tetkiklerden de doktorlara pay verilecek.

Üniversitelerdeki döner sermaye açığını kapatarak doktorların özel sektöre geçmesini engelleyecek yeni uygulamanın ayrıntıları Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacak. Projenin 14 Mart Tıp Bayramı'yla birlikte uygulamaya konması planlanıyor.

‘ANNE SÜTÜ BİR MEDENİYET PROJESİ OLACAK’
Türkiye'de sütanneliği konusunda hiçbir kaydın bulunmadığına işaret eden Bakan Müezzinoğlu, asırlardır uygulanan bir durumun daha sistematik uygulanabilir bir medeniyet projesi haline getirileceğini belirtti. Bakan Müezzinoğlu, “Anne Sütü Projesi'yle 22 haftalık bebeği sağlıklı besleyebiliyorsak, sağlıklı büyüterek topluma kazandırabiliyorsak ve annelerimizi duyarlı hale getirebiliyorsak sıkıntımız olmayacak” dedi.

HER ANNEYE BİR SÜT ÇOCUK
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, süt bankasıyla ilgili çekincelerin tedbirlerle ortadan kaldırılacağını belirterek, “Anneyle bebeği buluşturacak projeler geliştirilecek” diye konuştu. Hakkâri'deki annenin Edirne'deki bir çocuğa süt verebileceğini söyleyen Müezzinoğlu, projenin sosyal dayanışmanın da temel taşı olacağını belirtti.

ÇOCUKLAR BİLGİLENDİRİLECEK
Projede dini zaruriyet olmamasına rağmen kız çocuğu emziren annenin sütü kız çocuğuna, erkek çocuğunu emziren annenin sütü de erkek çocuğuna verilecek” diyen Müezzinoğlu, sistem tam anlamıyla oturana dek bir annenin bir tane süt çocuğu olacağını söyledi. Sütkardeşlerin kayıt altına alınacağını da belirten Müezzinoğlu, “Çocuklar 25 yaşına kadar 5 kere bilgilendirilecek. Bakanlık olarak araştırma yapmaya, titiz davranmaya hazırız” dedi.

İKİ AY LAZIM
8 Mart'ta İzmir'de kurulan altyapıyı inceleyecek olan Bakan, “Düzenleme için 2 aylık süreye ihtiyacımız var” dedi. Bebek yoğun bakım ünitelerinin bulunduğu tüm hastanelerde süt bankasının bulunacağını kaydeden Müezzinoğlu, kargaşanın olmaması için sütkardeşlerin kayıt altında tutulmasının en doğru yöntem olacağını vurguladı.