Taşeron işçiler bakanlık önünde eylem yaptı

Samsun Gazi Devlet Hastanesi’nde sendikalı oldukları gerekçesiyle işlerine son verilen işçiler, tekrar işe alınma talebiyle eylem yaptı.

Anadolu Ajansı 06.06.2011 - 14:01

Hastane önünde 132 gündür eylem yapan işçilerden Cemalettin Kömpe, Sağlık Bakanlığı önünde yaptığı açıklamada, haksız ve hukuksuz bir biçimde işten çıkarıldıklarını öne sürerek, işlerini geri istediklerini ifade etti.

''Hastanede sağlık işçisi olarak çalışırken haklarını istedikleri için işten atıldıklarını'' iddia eden Kömpe, hastane önündeki eylemleri süresince gözaltına alındıklarını ve çadırlarının kullanılamaz hale getirildiğini söyledi.

Kömpe, ''Sendikalı olmak anayasal bir haktır. Samsun Gazi Devlet Hastanesi’nde sistematik bir biçim alan sendikal baskılara son verilsin'' dedi.

İşçilerin üye olduğu Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da sağlık hizmetlerinde taşeronlaşmaya karşı olduklarını belirterek, bunun ''insanlık suçu olduğunu'' savundu. Çerkezoğlu, ''İnsan emeğinin, ihale masalarında alınıp satılmasını kabul edemeyiz'' dedi.

Sendikal örgütlenmenin engellenmesi için işten çıkarma dahil her yöntemin uygulandığını öne süren Çerkezoğlu, 132 gündür hastane önünde eylem yapan iki işçinin ''başı dik olarak işlerine geri döneceklerini'' söyledi.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Eriş Bilaloğlu da AK Parti'nin seçim ilanlarında örgütlenme özgürlüğü ve iş güvencesinin bulunmadığını ileri sürerek, ''seçimlerden sonra yeni bir anayasanın bu zihniyet tarafından yapılmaması gerektiğini'' savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...