Yüksek topuklu ayakkabıların sağlık açısından birçok sorunu da beraberinde getirdiğini belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bölümü Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kalaycıoğlu, kalıcı duruş bozukluğu uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Kalaycıoğlu, omurgadaki eğriliklerin iç organları da etkilediğine dikkati çekerek, ''İç organların pozisyonları değişebiliyor ve özellikle de öne itilen baskı söz konusu oluyor. Bu pozisyonu boynumuzla dengelemeye çalıştığımızda boyun ağrısı gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Bel fıtığı yapabilir, çok zorlanırsa boyun fıtığı yapabilir, şiddetli ağrılara yol açabilir. Bunlar kronikleştikçe ilerleyen yaşlarda daha da büyük problemler ortaya çıkabilir. Özellikle de ince topuklu ayakkabılar üzerinde dengede durmaya çalışmak, kasılmaya sebep oluyor. Bu durum da ağrı oluşturabilir'' dedi.

AYAK TABANI ÜÇ NOKTADAN YERE DEĞMELİ
Topuklu ayakkabılara ilgi gösteren yaş grubunun giderek düştüğünü de belirten Kalaycıoğlu,''Çocuğa böyle bir ayakkabıyı giyindirmek mantıklı değil. Çünkü bu ayakkabılar insan anatomisine pek uygun değil. Çocukların kemikleri eğilebilir, bükülebilir ve hangi şekli verirseniz o şekli alabilir” diye konuştu.

Prof. Kalaycıoğlu, anatomik yapıya uygun ayakkabıların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayarak, ''Yere bastığımızda, tabanımızın üç noktadan yere değmesi gerekiyor. Buna belki bir miktar topuk eklenebilir ancak ayakkabının topuğu çok yüksek olduğu zaman eksen kaymaya başlıyor'' ifadesini kullandı.