Triglerisid nedir? Trigliserid yüksekliği ne anlama gelir?

Kanınızda yüksek düzeyde trigliserid bulunması kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Ancak genel sağlığı geliştiren aynı yaşam tarzı seçimleri, trigliseridlerinizi de düşürmenize yardımcı olabilir. Peki, Trigliserid kaç değer aralığında olmalıdır? Triglerisid nedir? Trigliserid yüksekliği ne anlama gelir? Tüm detaylar haberimizde...

24.02.2021 - 15:33

Triglerisid nedir? Trigliserid yüksekliği ne anlama gelir?

Trigliseridler, kanınızda yer alan bir tür yağdır. Vücut aldığınız ve hemen kullanılmasına gerek olmayan kalorileri, trigliseride dönüştürerek yağ hücrelerinde depolar. Uzun süreli açlık durumu, çok enerji sarf ettiren spor programı, hormon üretimi gibi durumlarda vücutta depo edilen trigliseridler kullanılır.

Trigliseridler vücutta gerekli durumlarda kullanılmak üzere yağ hücrelerinde depolanır ve gerektiğinde enerjiye dönüştürülerek vücutta bulunan görevlerini yerine getirirler.

TRİGLİSERİD NEDİR?

Trigliseridler bir tür yağdır. Vücudunuzdaki en yaygın yağ türüdür. Gıdalardan, özellikle tereyağı, sıvı yağlar ve yediğiniz diğer yağlardan gelirler. Trigliseridler ayrıca ekstra kalorilerden gelir. Bunlar yediğiniz kalorilerdir ancak vücudunuzun bunlara ihtiyacı yoktur. Vücudunuz bu ekstra kalorileri trigliseritlere dönüştürür ve yağ hücrelerinde depolar. Vücudunuz enerjiye ihtiyaç duyduğunda, trigliseridleri serbest bırakır. VLDL kolesterol partikülleriniz trigliseridleri dokularınıza taşır.

TRİGLİSERİD DEĞERİNİZ KAÇ ARALIĞINDA OLMALIDIR?

Basit bir kan testi, trigliseridlerinizin sağlıklı bir aralığa girip girmediğini ortaya çıkarabilir:

Normal - Desilitre başına 150 miligramdan az (mg / dL) veya litre başına 1,7 milimolden az (mmol / L)

Sınırda yüksek - 150 ila 199 mg / dL (1,8 ila 2,2 mmol / L)

Yüksek - 200 ila 499 mg / dL (2,3 ila 5,6 mmol / L)

Çok yüksek - 500 mg / dL veya üstü (5,7 mmol / L veya üstü)

Doktorunuz genellikle, bazen lipid paneli veya lipid profili olarak adlandırılan bir kolesterol testinin bir parçası olarak yüksek trigliseridleri kontrol edecektir. Doğru bir trigliserid ölçümü için kan alınmadan önce birşey yememeniz gerekir.

TRİGLİSERİD YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?

Yüksek trigliseridler, atardamarların sertleşmesine veya arter duvarlarının kalınlaşmasına (damar sertliği) katkıda bulunabilir. Bu da felç, kalp krizi ve kalp hastalığı riskini artırır. Aşırı derecede yüksek trigliseridler ayrıca pankreasın akut iltihabına (pankreatit) neden olabilir.

Yüksek trigliseridler, genellikle kalp hastalığı ve felç riskini artıran diğer koşulların bir işaretidir, obezite ve metabolik sendrom - bel çevresinde çok fazla yağ, yüksek tansiyon, yüksek trigliseridler, yüksek kan şekeri ve anormallik içeren bir dizi koşul. kolesterol seviyeleri yüksek trigliserid problemlerindendir.

TRİGLİSERİD NE ANLAMA GELİR? 

Yüksek trigliserid ayrıca aşağıdakilerin bir işareti olabilir:

Tip 2 diyabet veya prediyabet

Metabolik sendrom - yüksek tansiyon, obezite ve yüksek kan şekerinin birlikte meydana geldiği ve kalp hastalığı riskinizi artıran bir durum

Düşük tiroid hormon seviyeleri (hipotiroidizm)

Vücudunuzun yağı enerjiye dönüştürme şeklini etkileyen bazı nadir genetik koşullar

TRİGLİSERİD SEVİYENİZİ NASIL DÜŞÜREBİLİRSİNİZ?

Trigliserid seviyenizi düşürmeye yardımcı olmak için diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz.

Kilo verin ve sağlıklı bir kiloda kalın.

Diyetinizdeki yağları ve şekerleri sınırlayın.

Daha aktif olun.

Sigarayı bırakın.

Alkolü sınırlayın.

Egzersiz yapın.

Trigliseritlerinizi düşürmek için doktor kontrolünde ilaca da ihtiyaç duyulabilir. 

VİRÜS KALP KRİZİNE NEDEN OLUYOR MU?

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...