Türkiye, mikrocerrahide dünyanın en iyileri arasında

Euromicro 2016 Kongresinde konuşan Prof. Dr. Türker Özkan, rekonstrüktif mikrocerrahi ameliyatlarının ülkemizde birçok Avrupa ülkesinden çok daha başarılı şekilde yapılabildiğini vurguladı.

ntv.com.tr 30.04.2016 - 11:34

Türkiye, mikrocerrahide dünyanın en iyileri arasında

32 ülkeden 450 uzmanın katılımıyla Antalya’da yapılan Euromicro 2016 Kongresine mikrocerrahi konusunda dünyanın en önemli isimleri katıldı.

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rıza Kutlu Işık, Türkiye’nin her ilinde mikrocerrahi alanında uzman ekiplerin olması gerektiğine değinerek, vakıf olarak her yıl genç cerrahları temel mikrocerrahi eğitimi almaları için yurtiçi ve yurtdışı mikrocerrahi eğitim kurslarına gönderdiklerini belirtti. Aynı zamanda Türkiye’de bu alanda hizmet veren sağlık ve eğitim merkezlerine ekipman desteği verdiklerini belirten Işık, mikrocerrahi alanında yapılacak tüm proje ve geliştirme çalışmalarına da destek vermekten memnuniyet duyacaklarının altını çizdi.

“DÜNYANIN BİRÇOK NOKTASINDAN TÜRKİYE’YE GELİYORLAR”

“Türkiye’de Mikrocerrahi’nin Başlangıcı ve Gelişimi” ile ilgili bir sunum yapan, vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan, rekonstrüktif mikrocerrahi ameliyatlarının ülkemizde birçok Avrupa ülkesinden çok daha başarılı olarak yapılabildiğini vurguladı.

Türkiye’de son 36 yıldan bu yana kopan yüzlerce uzvun tekrar yerine takıldığını, serbest doku nakillerinin yapıldığını, dünyadakiler ile eş zamanlı olarak kol nakli, yüz nakli ameliyatlarının gerçekleştirildiğini ifade eden Prof. Özkan, önümüzdeki 5 yıl içinde bu uygulamaların daha da artacağını söyledi.

Türkiye’nin ilk çift kol, yüz ve rahim nakillerini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan da yaptığı konuşmada, gerçekleşen başarılı operasyonlar sayesinde dünyanın birçok noktasından hastaların nakil talebi ile ülkemize gelmeye başladıklarını ifade etti.

HASARLI SİNİRLER, “SİNİR TRANSFERİ” İLE ONARILACAK!

Oturumlarda üzerinde en çok durulan konulardan birisi de, hasarlı kol sinirlerinin onarımları oldu. Mikrocerrahi yöntemler kullanılarak yapılan sinir transferlerinin, hasarlı sinir onarım sonuçlarını olumlu etkilediği hususunda bilimsel görüşler paylaşıldı.

Sayfa Yükleniyor...