"Tütün ürünlerinde düz paket insan ve toplum sağlığı için gereklidir"

Türk Toraks Derneği, sağlık alanında çeşitli düzenlemeler içeren ve geçtiğimiz günlerde komisyondan geçen kanun teklifi ile tütün ürünlerinde "düz (yalın) paket" uygulamasına dikkat çekti. Dernek, satış noktalarındaki ihlallerin önlenmesinin ve düz paket uygulamasının insan ve toplum sağlığı için gerekli olduğuna vurgu yaptı.

ntv.com.tr 09.11.2018 - 17:04

"Tütün ürünlerinde düz paket insan ve toplum sağlığı için gereklidir"

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde yer alan tütün ürünleri ile ilgili maddelere dikkat çekildi.

"Düz (yalın) paket" uygulamasının paketlerin ön ve arka yüzleri için standart renk, punto, uyarıcı mesajların bulunması olduğuna değinilen açıklamada, Avustralya'da 2012'den itibaren hayata geçirilen "düz paket" uygulamasının tütün kontrolü konusunda başarılı bir uygulama olarak tüm dünyanın dikkatini çektiği hatırlatıldı.

"Düz paket" uygulamasının en önemli özelliğinin, tütün ürünlerinin paketlerle yaptığı dolaylı reklam yoluyla tüketiciyi etkileme kapasitesini önlemek olduğuna işaret edilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Düz paket uygulaması, öldürücü tütün ürünlerini cazip ürünler gibi sunulmasını, paketin reklam ve promosyon aracı olmasını engelleyerek, üzerindeki resimli ve yazılı uyarılarının daha etkin olmasını sağlamaktadır. Düz paket uygulamasının, 2012'de Avustralya'da uygulanmaya başlamasını takiben, erişkin nüfusta uygulama öncesi %16,1 düzeyinde olan sigara içim sıklığı %14,5'e düşmüş, 18-24 yaş arasında hiç sigara içmemiş gençlerin oranı %72'den yüzde 77'ye çıkmış, yasa dışı tütün ürünü tüketimi %4,9'dan, %3,6'ya gerilemiştir. Araştırmalar, uygulamanın özellikle gençler arasında tütün tüketimini azalttığını saptamıştır. Diğer ülkelerdeki tecrübelere göre tütün endüstrisi, sigara tüketimini azaltan, düz paket uygulamasını engellemek için hukuki faaliyetlerde bulunmuştur. Ancak düz paket uygulamasının anayasaya uygun olduğu, serbest ticaret ve rekabet kuralları kapsamında değerlendirilemeyeceği ve devletlerarası ikili ticaret anlaşmalarını zedelemediği gösterilmiştir. Bu nedenle, endüstrinin düz paket uygulamasını engelleyici herhangi bir hukuk savaşına artık giremeyeceği, girse de kaybedeceği bilinmektedir."

"TÜTÜN ENDÜSTRİSİ, DÜZ PAKETİ İŞLEVSİZ KILMAYI HESAPLIYOR"

Türkiye'de sigara satışının son 5 yıldır düzenli biçimde arttığına ve 2017'de 105 milyar adet sınırını aştığına dikkat çekilen açıklamada, "Düz paket uygulaması, bu artışı durdurabilecek bir adımdır. Ancak şu da bilinmelidir ki tütün endüstrisi, Türkiye'yi 2021'e kadar ısıtılmış tütün ürünlerinin satıldığı en büyük üç pazardan biri haline getirmeyi hedeflemektedir. Türkiye bu ürüne kapı açmamak için direnmiştir, direnmektedir, direnmeye devam etmelidir. Tütün endüstrisi, yeni ürün grubunu tütün kanunlarından muaf tutup, düz paketi işlevsiz kılmayı hesaplamaktadır. Isıtılmış tütün ürünlerinin ulusal pazarda pazarlanması tavizini bekleyen tütün endüstrisine karşı Türkiye kanunlarının uygulanmasını denetleyerek izlemeli, pekiştirmeli ve halk sağlığını endüstrinin ticari çıkarlarının üzerinde tutmaya devam etmelidir" değerlendirmesine yer verildi.

“TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN TÜM TANITIM ALANLARI ENGELLENMELİ”

Tütün ürünleri reklam, promosyon ve sponsorluğunun engellenmesinin, tütün ürünü kullanımına başlama oranlarını azalttığı belirtilerek, Türkiye'nin de taraf olduğu Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesi gereğince, tütün ürünlerinin her türlü reklam, promosyon ve sponsorluğunun bütünüyle önlenmesi gerektiğinin altı çizildi.

TBMM Komisyon görüşmelerini takip eden Türk Toraks Derneği Sağlık Politikaları Çalışma Grup Başkanı Prof. Dr. Osman Elbek de, tütün düzenlemeleri hakkında aslında tüm vekiller mutabıkken, tütün ürünlerinin satış noktalarında kapalı dolaba girmesi ile ilgili maddenin iptal edildiğini, bu durumun endüstri müdahalesi şüphesi uyandırdığını, bu maddenin iptalinin ile tütün endüstrisine vitrin sergileme ve reklam yapma izni verilmesi demek olduğunu söyledi.

Fotoğraf Türk Toraks Derneğine aittir. 

VİDEO: KALP SAĞLIĞINI BOZMAK İÇİN TEK BİR SİGARA YETERLİ!

Sayfa Yükleniyor...