Uykusuz gecelerin nedeni bir gen

ABD'de yapılan bir araştırma, bazı kişilerin derin uyku uyuyamamasının ve gece birçok kez uyanmasının nedeninin "DQB1*0602" adlı bir gen olduğunu ortaya koydu.

26.10.2010 - 12:07

Uykusuz gecelerin nedeni bir gen

İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, Pennsylvania Üniversitesi’nde görev yapan bir grup bilim adamı, 129 gönüllüyü uykusunda izledi.

DQB1*0602 geni taşıyanların diğerlerine nazaran çok daha değişik bir uyku düzeni olduğunu tespit eden bilim adamları, sadece 4 saat uyuyabilseler bile gecede ortalama 4 kez uyanan bu kişilerin uykusunun oldukça hafif olduğunu gözlemledi.

Bu kişilerin derin uyku sürelerinin de diğerlerine nazaran çok daha kısa olduğunu belirten araştırmacılar, bu nedenle bu gene sahip kişilerin 10 saat kadar uyuduklarında bile dinlenmeden uyandıklarını kaydetti.

Bu kişilerin 10 saat uyuduklarında derin uykuda geçirdikleri sürenin 34 dakika, diğerlerinin derin uyku sürelerinin ise 43 dakika olduğuna dikkati çeken bilim adamları, bu nedenle bu geni taşıyanların kendilerini her zaman uykulu hissetmeleri konusunda sonuna kadar haklı olduklarına işaret etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...