Uykusuzluk bunama ve Alzheimer'a sebep olabiliyor

ABD'de yapılan iki araştırmaya göre, uykunun sürekli bölünmesi bunama ve Alzheimer'a sebep olabilir.

uykusuzluk.jpg

Amerika Nöroloji Akademisinin bunama ile uyku arasındaki ilişkinin anlaşılması için yaptığı araştırma, REM uykusundan, diğer bir deyişle uykunun rüya görme aşamasından mahrum kalan kişilerde bunama görülme olasılığının bunu yaşamayan bireylere kıyasla daha yüksek olduğunu gösterdi.

Uzmanlar, 12 yıl boyunca yaş ortalamaları 61 olan 321 kişiyi gözlem altında tuttu. Her katılımcının uyku döngüleri hesaplandı ve algı yetenekleri düzenli aralıklarla değerlendirmeye alındı.

Araştırma süresince 32 kişide bunama ve bunlardan 24'ünde ayrıca Alzheimer hastalığı görüldü.

Bulgular, REM uykusuna 90 dakikadan fazla sürede geçen kişilerde bunama görülme riskinin daha fazla olduğunu gözler önüne serdi. Bu kişilerin aynı zamanda uykularının yüzde 17'lik bölümünde rüya gördüğü, bu oranın bunama görülmeyenlerde yüzde 20 olduğu ifade edildi.

Uyku ile Alzheimer arasındaki bağı açığa çıkarmak amacıyla Wisconsin Alzheimer Hastalıkları Araştırma Merkezi'nde yürütülen araştırmada da fareler ve gönüllü insan denekler kullanıldı.

Araştırmada, uyku eksikliği çeken farelerde ve insanlarda, beyin hücrelerini öldüren tabakaları oluşturan yapılara yüksek oranda rastlandı.

Beyinde bu yapılara rastlanması Alzheimer'ın ilk aşaması olarak değerlendiriliyor.

Alzheimer'lı bireylerin, uykusuzluk hastalığı, uyurgezerlik ve gün içinde uyuklama gibi rahatsızlıklardan da muzdarip olduğu bildirildi.

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi kapsamında yapılan araştırmalara göre ise: uyku eksikliği, diyabet, inme ve kalp rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıklara sebep oluyor.

Sayfa Yükleniyor...