Uzmanlar uyarıyor: 0 grubuyum diye corona virüs tedbirlerini bırakmayın

Yapılan araştırmalar corona virüs ile kan grupları arasındaki bağlantıya dikkat çekiyor. Konuya ilişkin olarak önemli bir araştırmanın sonuçları ile ilgili bilgiler aktaran İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Kaya, "0 kan grubundaki kişiler corona virüsü daha hafif, B kan grupları ise ağır geçiriyor, kan grubu AB olanlarda ise can kaybı veya yoğun bakım sürecine daha fazla rastlanıyor. Ancak hangi kan grubuna sahip olursak olalım, tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor" dedi.

Haberler - DHA 02.12.2020 - 15:11

Uzmanlar uyarıyor: 0 grubuyum diye corona virüs tedbirlerini bırakmayın

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sürecinde önemli bilimsel veriler de ortaya çıkıyor. Bunlar arasında New York'taki Columbia Üniversitesi'nde yapılan ve Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmada corona virüs ile kan grupları arasındaki bağlantı öne çıktı.

VM Medical Park Pendik Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Kaya, 0 kan grubundaki kişilerin corona virüsü daha hafif, B kan grubundakilerin ise ağır geçirdiğini belirterek, kan grubu AB olanlarda ise can kaybı veya yoğun bakım sürecine daha fazla rastlanıldığını söyledi. Uzm. Dr. Betül Kaya, kan gruplarının corona virüsten koruyucu bir yönü olmadığını vurgulayarak uyarılarda bulundu.

“A GRUBUNUN YAKALANMA ORANI YÜKSEK, B GRUBU AĞIR GEÇİRİYOR”

Kan gruplarıyla ilgili yapılan araştırmalarda ortak verilerin ortaya konduğunu ifade eden Uzm. Dr. Kaya, A kan grubundaki kişilerin corona virüse yakalanma oranlarının daha yüksek olduğunu, B kan grubundakilerin hastalığı daha ağır geçirdiğini belirtti.

AB kan grubuna sahip kişilerde ise can kaybının fazla olduğunun belirlendiğini ifade eden Uzm. Dr. Betül Kaya, “0 kan grubu olan kişilerin corona virüs salgınını daha hafif atlattığı ortaya çıktı. Ama bu, 0 kan grubuna sahip kişilerin corona virüse yakalanmayacağı anlamına gelmiyor. Şunu unutmamak lazım, hangi kan grubuna sahip olursak olalım tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor” dedi.

“GENÇLERDE DE AĞIR SEYREDEBİLİYOR”

Uzm. Dr. Betül Kaya, “Corona virüs enfeksiyonunun ilk ortaya çıktığı dönemlerde yaşlı ve kronik hastalığı olanlarda hastalığın ağır seyrettiği düşünülüyordu. Ancak genç ve kronik hastalığı olmayan kişilerin de hastalığı ağır geçirdiği görüldü” diye konuştu.

“D VİTAMİNİ CORONAYLA MÜCADELEDE ÖNEMLİ”

Yine yapılan araştırmalarda insanların D vitamini seviyelerinin de corona virüse yakalanmama ve atlatmada etkili olduğunun belirlendiğini söyleyen Uzm. Dr. Kaya, D vitamininin solunum yolu enfeksiyonlarında koruyucu bir rolü olduğunun altını çizerek “D vitamini, bağışıklık sistemini düzenleyici ve iltihap azaltıcı etkisinden dolayı solunum yolu enfeksiyonlarında sıklıkla kullanıyor. Corona virüs enfeksiyonlarında da hastaların D vitamini seviyelerinin ne düzeyde olduğu araştırıldı.

D vitamini seviyesi 30 nanogram/mililitre üzerinde olan hastaların corona virüsü daha hafif atlattığı belirlendi” ifadelerini kullandı.

VİDEO: İLK AŞI 11 ARALIK'TA SAĞLIKÇILARA

Sayfa Yükleniyor...