NTV

'Yabancı doktor çözüm değil, sorun getirir'

Anadolu Ajansı

Sağlık

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Sağlık Bakanlığı'nın teşkilat yapısında değişiklik yapan kanun hükmünde kararnamede yer alan bazı düzenlemelerin sağlık alanındaki çalışma hayatına zarar vereceğini söyledi.

Kahveci, kararname için, ''Sosyal diyalogdan uzak, tarafların ve sivil toplumun görüşü alınmadan hazırlanan kararnamede yer alan bazı düzenlemeler sağlıkta çalışma hayatına zarar verecek niteliktedir'' değerlendirmesinde bulundu.

Kararnamede yer alan yabancı doktor ve hemşire getirilmesine yönelik düzenlemeyi eleştiren, hemşire ve doktor açığının, öz kaynakların planlı bir şekilde kullanılarak kapatılmasından yana olduklarını vurgulayan Kahveci, ''Türk diline hâkim, Türk kültürünü bilen 100 bin doktor ve 400 bin hemşire nereden bulunacak merak ediyoruz. Nerelerden nasıl doktor ve hemşireler gelecek bunları da hep birlikte göreceğiz. Bu düzenleme popülist bir yaklaşım olmuştur. Yabancı doktor ve hemşire bizim için çözüm değildir. Yeni sorunların adıdır. Ayrıca bu düzenleme zor şartlar altında görev yapan doktor ve hemşirelerimizin moral ve motivasyonlarını bozacaktır'' diye konuştu.

VEKİL HEMŞİRELERİN 4-B'YE GEÇİRİLMESİ OLUMLU
Söz konusu kararnamede vekil ebe hemşirelerin 4-B'ye geçirilmesini olumlu bir düzenleme olarak gördüklerini ifade eden Kahveci, şöyle devam etti: ''Biz tüm çalışanların kadrolu olmasından yanayız. Söz konusu kanun hükmünde kararname ile vekil-ebe hemşirelerin 4/B'li sözleşmeli kadroya geçirilmesi olumludur. Çünkü bu düzenleme ile vekil ebe hemşirelerin mali ve sosyal haklarında iyileştirmeler olacak. Ama bu düzenlemede de 1 yıldır çalışıyor şartı getirilmesi mağduriyete neden olmuştur. Kararname ile birlikte kamu hastane birlikleri hayata geçirildi. Kamu Hastane Birlikleri, 2007 yılından beri gündemdeydi. O günlerde yapılmak istenen düzenleme ile bugün yayınlanan arasında önemli farklılıklar var. Hastanelerin yerel idarecilerin kontrolüne geçmesi gibi düzenlemeler yer almıyor. Bu konuda bizim yürüttüğümüz çalışmaların önemli katkısı olmuştur. Fakat kamu hastane birliklerinin sözleşmeli çalışmayı getirmesini kabul etmek mümkün değildir.''

Kahveci, daha önce kararname taslağında yer alan vekâleten görev yapanların bir günde bulundukları göreve asaleten atanmalarını sağlayan düzenlemenin ve siyasi memurluğun kararnamede yer almamasının da olumlu olduğu değerlendirmesinde bulundu.