“Yeşil egzersiz” çocuk sağlığını koruyor

Doğada geçirilen zamanın azalması, parklara ve oyun alanlarına erişimin zorlaşması, fiziksel aktivite seviyesinin de düşmesine sebep oluyor. Araştırmacılar, “yeşil egzersiz” olarak tanımlanan, çocukların doğal ortamlarda yaptıkları egzersizlerin sağlığa önemli katkı sağladığını vurguluyor.

09.06.2014 - 16:17

“Yeşil egzersiz” çocuk sağlığını koruyor

Coventry Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışma, yeşil egzersizin çocuk sağlığı üzerindeki etkisini ortaya koydu. International Journal of Environmental Research and Public Health’da yayınlanan araştırmada çocuklar iki gruba ayrıldı. İlk gruptaki çocuklar 15 dakika boyunca siyah bir ekrana bakarak pedal çevirirken ikinci gruptaki çocuklar aynı sürede doğal çevrede geçen bir film izleyerek pedal çevirdi. Araştırma sonucunda yeşil egzersiz yapan çocukların kan basıncı değerlerinin %5 oranında daha az olduğu görüldü.

Araştırmanın yürütücülerinden Dr. Michael Duncan; düşük kan basıncının genellikle hipertansiyon gibi kardiyovasküler sağlık problemlerinin görülmesindeki riski azalltığını, hastalıkların önlenmesi için halkın açık alanlarda egzersiz yapmaya teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesi, kardiyoloji uzmanı ve spor hekimi Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu yeşil egzersiz yaparken uygun koşullarda bir dış ortamın önemli olduğunu belirterek, “Bireylere egzersiz ve spor aktivitelerini önerirken mümkün olduğunca doğayla iç içe olan yaşam alanlarında yapmalarını istemekteyim. İster sağlıklı isterse de, herhangi bir kronik

SAĞLIKLI YAŞAMAK İÇİN DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN
Kapalı ve tek düzelik içeren ortamlarda yapılan aktivitelerin, bireyin ruh durumunu ve motivasyonunu olumsuz etkileyebildiğini belirten Prof. Kaşıkçıoğlu, “Ortaya çıkan bu etki, sinir sistemi aracılığıyla kan basınçlarında da yükselmeye ve hatta çarpıntılara yol açabilmektedir. Doğayla barışık bir şekilde yapılan egzersizler kapalı alanlarda yapılanlara göre bireylerin ruh durumunu ve sinir sistemini daha olumlu yönde etkilemektedir. Yalnız burada hatırlanması gereken en önemli nokta egzersiz yapmak için uygun koşullarda bir dış ortamında bulunmasıdır. Çevre ve hava kirliliği, aşırı sıcak ve soğuklar kimi zaman açık alanlarda egzersiz yapmayı engellese de sağlıklı bir yaşamın korunması için düzenli egzersizden vazgeçmemek gerekir” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...