Yurtdışından ilacı SGK getirecek

Sağlık Uygulama Tebliği değişti. Buna göre Sosyal Güvenlik Kurumu, yurtdışından ilaç getirme yetkisini Türk Eczacıları Birliği'nden kendi üzerine aldı. Yeni bir cilt kanseri ilacı da ödeme kapsamına girdi.

NTV 15.07.2016 - 15:07

Yurtdışından ilacı SGK getirecek

Yurtdışından getirilen ilaçları artık Türk Eczacıları Birliği değil, Sosyal Güvenlik Kurumu temin edecek.

Yurtdışından gelen 50 ilaç için rusatlandırma süreci başlayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Uygulama Tebliğini değiştirdi. Tebliğdeki yenilikleri, kurum başkan yardımcısı Orhan Koç anlattı:

“Bugün itibariyle 700’e yakın ilacı biz yurtdışından getiriyoruz, bunlar Türkiye’de ruhsatsız ilaçlar. Özel siparişler ile TEB üzerinden getiriyoruz ve ilacın yüzde 7’si gibi ciddi bir bütçe harcıyoruz. Yurdıışı ilacı artık SGK getirecek bununla ilgili 2 merkez kurduk ve kargo hizmetleri ile hastanın ayağına götüreceğiz.”

SGK, 2 yıldır yurtdışından getirilen yeni bir cilt kanseri ilacını da ödeme kapsamına aldı.

Tebliğde diyaliz, kan ve trombosit ödemelerine ilişkin fiyatların da güncellendiğini belirten Koç, “Ayda 2500 lira gibi bir karkı sağlamış olduk. Bütün merkezlerin ilk 700 seansına ücretimiz 180 liraya oldu. 700’den sonraki her seans için 160’tan 170’e çıkarıdık. Böylece Anadolu’daki merkezlerinin hayat bulmasını sağladık. Kanı 140’tan 198 liraya çıkardık. Bu 58 lirasını da ilaveten ödeyeceğiz” dedi.

Sayfa Yükleniyor...