Zatürre, Türkiye'de beşinci ölüm sebebi! (Aşı ile korunmak mümkün)

Pnömokok bakterisi, özellikle 65 yaş ve üstü kişilerde zatürre, kan iltihabı, menenjit gibi ciddi ve yaygın enfeksiyonlara neden oluyor. Bakteriden korunmanın en önemli yolu ise aşılanmaktan geçiyor.

Haberler - ntv.com.tr 25.04.2019 - 10:45

Zatürre, Türkiye'de beşinci ölüm sebebi! (Aşı ile korunmak mümkün)

Dünya Örgütü'nün (DSÖ) girişimiyle 24 -30 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Dünya Haftası, toplumun aşılama ve aşıyla korunulabilen hastalıklar konusunda bilgilendirilmesini amaçlıyor. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Doktor Özlem Sezen, Dünya Aşı Haftası kapsamında pnömokok bakterisinin sebep olduğu hastalıklara dikkat çekti. Özellikle 65 yaş ve üstü yetişkinlerin zatürre için risk grubunda olduğunu belirten Dr. Sezen, sağlıklı bir yaşam için alınacak en büyük önlemlerden birinin aşılanma olduğunu belirtti, özellikle 65 yaş ve üstü kişilerde zatürre gibi tehlikeli hastalıklara sebep olan pnömokok bakterisine karşı bağışıklanmanın altını çizdi:

“Bağışıklama hizmetlerinde temel amaç; toplumda, yaşlılarda, risk grubu yetişkinlerde ve özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile önlenebilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, dolayısıyla bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmektir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından bağışıklama hizmetleri, aşıyla önlenebilir hastalıkların ve buna bağlı ölümlerin önlenmesi açısından en önemli ve en düşük maliyetli toplum sağlığı müdahaleleri arasında kabul edilmektedir.”

ZATÜRRE EN SIK ÖLÜME SEBEP OLAN HASTALIKLAR ARASINDA

Tüm dünyada ve ülkemizde, hastane başvurularının en sık nedenleri arasında yer alan ve en fazla ölüme neden olan hastalıklar arasında bulunan zatürrenin belirtileri ile ilgili Doktor Özlem Sezen’in verdiği bilgiler ise şöyle:

, tüm dünyada ölümlerin başlıca nedenlerinden biridir. Türkiye'deki ölüm sebepleri arasındaysa beşinci sırada bulunuyor. Zatürre hastalığının belirtileri; ateş ya da titreme, öksürük, hızlı solunum ya da nefes alma zorluğu ve göğüs ağrısıdır. Boğazında pnömokok bakterisi bulunan kişilerin öksürük ya da hapşırmaları yoluyla yayılabilen hastalık, solunum sekresyonları ile temas ve/veya büyük damlacıkların yayılımı ile de kişiden kişiye bulaşabilir. Bazı hasta olmayan çocuk veya yetişkinler de burun ve boğazlarında bulunan bakteriler sebebiyle hastalığı yayabilirler.”

ZATÜRRE AŞISI YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

aşısının uygulanması gereken grubun; bebek ve 5 yaşından küçük çocuklar, sağlıklı 65 yaş ve üzerindeki yetişkinler, 5 yaş ve üzerinde olup pnömokok bakterisinin neden olduğu hastalıklar için riski artıran rahatsızlıkları bulunanlar olduğunu açıklayan AHEF Başkanı, riski artıran bu rahatsızlıkları ise şöyle sıradı:  

- Bağışıklık sistemi normal olup kronik kalp, akciğer, karaciğer, böbrek hastalığı, şeker hastalığı olanlar.
- Alkolizm gibi sağlık sorunları bulunanlar.
- Dalağı alınmış olan ya da beyin-omurilik sıvı kaçağı olan bireyler.
- Kan hastalığı olanlar.
- Organ nakli yapılanlar.
- HIV taşıyıcısı erişkinler.

65 YAŞ VE ÜSTÜ KİŞİLER ZATÜRREYE KARŞI ÜCRETSİZ AŞILANABİLİR

Zatürre hastalığı, oluşturduğu riskler ve bunların engellenmesinde aşılanmanın önemi hakkında farkındalığın yeterli olmadığından bahseden Dr. Sezer şunları kaydetti:

“Son yıllarda Sağlık Bakanlığı'nın erişkin aşılama takviminde zatürre aşısının da yer alması ile aşılanma bilinci artmaya başladı. Yenilikleri sürekli takip eden ve her yaş grubuna hitap eden geniş bir yelpazede çalışan aile hekimleri olarak hastalarımızı bilgilendirmeye özen gösteriyoruz. 65 yaş üstü sağlıklı kişilerde ya da özellikle kronik hastalığı olan (şeker, kronik akciğer hastalığı, astım, koroner arter hastalığı vb.) kişilerin poliklinik başvurularında genel ilaç kullanımı, beslenme ve fiziksel aktivitenin yanı sıra erişkin aşılamaları hakkında da bilgi veriyoruz. Zatürre geçirme riski 65 yaş üstü sağlıklı bireylerde 5 kat artıyor. 65 yaş ve üstü bireylere konjuge pnömokok aşısı ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında, özellikle aile sağlığı merkezlerinde uygulanıyor. Aşılama şemaları sağlıklı olma ya da eş zamanlı riski artıran bir hastalık bulunma durumuna göre farklılaşmaktadır.”

VİDEO: ÖLDÜREN BAKTERİ UYARISI!

Sayfa Yükleniyor...