12 yılda bir düzenlenen dünyanın en büyük dini festivali: Kumbh Mela

20 yılı aşkın süredir Hindistan’ın her bölgesinde kendine özgü rotalar yaratan FEST, sayısız gezgini bu benzersiz kültürle tanıştırdı. 2019 yılını “Hindistan Yılı” ilan ederek, festivaller, gurme lezzetler, yerli kabileler ya da mimari hazineler gibi çok çeşitli temalarla farklı konseptler sunuyor.

Haberler 27.06.2018 - 16:25

12 yılda bir düzenlenen dünyanın en büyük dini festivali: Kumbh Mela

Dünyadaki kültürel ya da dini festivallerin hiçbiri Hindistan’daki Kumbh Mela ile boy ölçüşemez. Mekke’ye ya da Vatikan’a yılda ortalama 3 milyon hacının gittiği göz önüne alındığında, son Kumbh Mela’nın katılımcı sayısının 140 milyona ulaşması oldukça çarpıcı.

FEST Travel 18-27 Ocak 2019 tarihleri arasındaki gezi programıyla, 12 yılda bir düzenlenen bu festivali, Faruk Pekin ve Arzu Uysal liderliğinde, özel lüks trende ve özel çadır kamplarında konaklama fırsatıyla sunuyor.

FESTİVALİN KÖKENİ VE KUTLANIŞI

Sanskritçede “kumbha” kulpsuz, ağzı dar, kavanoz ya da güğüm; “mela” da toplanma, festival ya da panayır anlamına geliyor. Kumbh Mela’yı “güğüm festivali” olarak çevirebiliriz. Kökeni Hindistan’da ilk nehir etkinliklerinin başladığı antik Vedik dönemine kadar gidiyor. Kaynağı Hint mitolojisi, Puranalar’da, Maharabata ve Ramayana destanlarında anlatılır, Hintlilerin yaradılış mitlerinden kaynaklanır.

Bu, hac ve suda arınma etkinliğidir. Tarihi Güneş, Ay ve Jüpiter’in burçlar kuşağındaki konumuna göre hesaplanır. Jüpiter, kova yani Kumbh burcuna, güneş koç burcuna girince başlar.

Kumbh Mela, iki biçimde gerçekleştirilir: Purna Kumbh (Tam Kumbh) 12 yılda bir Allahabad (Prayag), Haridvar, Uccain ve Nasik’te; Ardh Kumbh (Yarım Kumbh) altı yılda bir Haridvar ve Allahabad’da yapılır. Maha Kumbh Mela ise 12 Purna Kumbh Mela’dan sonra, yani 144 yılda bir gerçekleştirilir.

HİNDİSTAN’IN KÜLTÜREL VE MİMARİ MİRASIYLA DOLU BİR ROTA

Bu programda FEST’in Hindistan uzmanlığının güvencesi eşliğinde hem dünyanın en büyük dini festivaliyle hem de “ebediliğin pınarı” Varanasi, “ayıplı” tapınaklarıyla Kacuraho, ihtişamlı Acanta Mağaraları ve dünyanın en iyi korunmuş Budizm merkezlerinden Sançi gibi tarihi ve kültürel miraslarıyla tanışacaksınız.

Sayfa Yükleniyor...