Kapadokya'da yeni normal (NTV ekibi otellerdeki önlemleri görüntüledi)

Sonbaharın gelmesiyle, deniz-kum-güneş tatili tercihi, yavaş yavaş kültür turizmine dönmeye başladı. Kapadokya bölgesi de yerli, yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. NTV ekibi, Nevşehir Uçhisar'a gitti, otellerdeki corona virüs önlemlerini görüntüledi.

ntv.com.tr 15.09.2020 - 17:53 | Son Güncelleme : 16.09.2020 - 12:14

Kapadokya'da yeni normal (NTV ekibi otellerdeki önlemleri görüntüledi)

Peribacalarıyla, yer altı şehirleriyle, kilometrelerce uzanan gizli tünelleriyle, dünyada eşi benzeri yok. Sonbaharla birlikte Kapadokya'da turizm hareketlendi.

Bölgedeki bazı otellerde sıkı corona virüs önlemleri var. NTV ekibi, Uçhisar'da bulunan Argos İn Cappadocia otelindeki önlemleri yerinde görüntüledi.

Önlemler otele girişte başlıyor... Misafirlerin çantaları dezenfekte ediliyor. Ardından ateş ölçümü yapılan misafirlere, Covid-19 hastasıyla teması olup olmadığı sorusunun da yer aldığı bir form doldurtuluyor. İşlemler fiziki mesafeyi koruma adına misafir resepsiyona çağırılmadan yapılıyor.

"TERCİHLER DEĞİŞTİ"

Salgınla beraber hizmetlerde birçok değişiklik olduğunu söyleyen Ön Büro Müdürü İlbay Umutgüç, "Özellikle misafirlerin tercihleri, öncelikleri değişti. Önce misafirler genelde oteldeki hizmetlerden, bölgedeki aktiviteler hakkında bilgi almak isterken, virüsle birlikte ilk sırayı alınan önlemler aldı. Dolasıyla, bizlerin misafir memnuniyeti yanısıra sağlıkları en önem verdiğimiz konu oldu" dedi.

"ÖNCELİK HİJYEN VE TEMİZLİK"

Otelin Satış Müdürü Özlem Kürkçü ise insanların artık daha güvenli ve temizliğinden emin olduğu yerlere gitmeyi tercih ettiğini söyledi. Kürkçü, "Önceliklerini buna göre tutuyor. Otellerde özellikle odalar kısmında fazla önlem alınıyor. Misafirin dokunduğu bütün alanlar, kapı kolları, pencereler, bütün dekor malzemeleri, her şey dezenfekte ediliyor" diye konuştu.

MASADA TEK KULLANIMLIK ÜRÜNLER 

Corona virüse karşı en sıkı tedbirlerin görüldüğü yerlerden biri de otelin restoranı. Otelde açık büfe yerine artık masaya gelen garsona sipariş veriliyor. Bulaşma riskini en aza indirmek amacıyla menüler de kaldırılmış durumda. Onun yerine karekod sistemi ile menü telefonlara geliyor. Masadaki her şey de tek kullanımlık ürünlerle değiştirildi. 

HAVUZ İÇİN REZERVASYON

Otel Müdürü Deniz Karkın, alınan önlemlerle ilgili "Ne kadar fazla olursa misafir kendini o kadar güvende hissediyor" ifadelerini kullandı. "Uymamız gereken her şeye en sıkı şekilde uyuyoruz" diyen Karkın, şunları kaydetti:

"Örneğin herkese açık bir havuzumuz var. Ancak bu önlemlerle birlikte, rezervasyonla kişiye özel hale getirdik. Yani siz havuzu kullanmak istediğinizde rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ve sadece siz kullanabiliyorsunuz. Akabinden siz kullandıktan sonra, ekipler geliyor, dezenfekte ediyor. Klorlanıyor. Ve bir sonraki misafire hiç kullanılmamış gibi teslim ediyoruz."

HER AY DENETİM VAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı genelgesi ile otellerdeki hijyen üst seviyeye çıkarıldı. Odalar, ortak kullanım alanları sık sık temizleniyor. 50 oda üzeri otellerde ise güvenli turizm sertifikası almak zorunlu.

Bu sertifikanın alınan önlemlerin belgesi niteliğinde olduğunu söyleyen Deniz Karkın, şöyle devam etti:

"Bakanlık tarafından belirlenen bazı kriterlerin uygulanıp, uygulanmadığını gösteren, tesislere verilen bir belge. Bu normalde bir kerelik olmuyor, her ay denetim geçiriyoruz. Her ay bakanlıktan bir denetmen geliyor. Ara denetimler oluyor. Habersiz denetimler. Haber vermeden gelip, gidebiliyorlar. Bu da güzel. Sürdürülebilir olup, olmadığını gösteriyor."

Sayfa Yükleniyor...