10 yılda motorsporları

Milenyumun ardından 10 yılı daha geride bıraktık. Bu 10 yıllık dilimde motorsporları dünyasında neler oldu? İşte geride kalan 10 yılda pistlerde öne çıkanlar...

Ntvspor 31.12.2009 - 12:58

10 yılda motorsporları

10 YILIN PİLOTU  
Nefes kesen 7 Formula 1 şampiyonluğu Michael Schumacher’i sadece geride kalan 10 yılın değil tüm zamanların en iyi pilotu yapmak için oldukça yeterli bir seviye. Geride kalan sene bir hayal gibi gözüken ancak geride kalan günlerde gerçeğe dönüşen “Schumi’nin F1’e geri dönüşü” bu Alman efsanesinin işinin henüz bitmediğinin de bir göstergesi. Tabi ki Fransız Sebastian Loeb’in peş peşe 6 WRC şampiyonluğu kazanması ve Amerikalı Jimmie Johnson’ın herkesi şaşkına çevirerek peş peşe 4 NASCAR şampiyonluğu kazanması göz ardı edilemez. Bu isimlerin yanı sıra hem pilotajı hem de tarzıyla tam bir şovmen olan MotoGP harikası İtalyan Valentino Rossi  de unutulmamalı. Ancak Schumi’nin çok özel bir yeri olduğu herkesin kabul ettiği bam başka bir gerçek.

O AN   
13 Eylül 2007’de Uluslararası Otomobilsporları Federasyonu Başkanı Max Mosley, adaletin yerini bulduğunu söyleyerek McLaren’in Ferrari üzerindeki casusluk skandalından 100 milyon dolar ceza aldığını açıkladı. Bu ceza, o güne kadar verilen cezalar arasında bir dönüm noktası olurken yeni düzenlemelerin de hayata geçmesini sağladı. Bundan sadece 1 sene sonra Renault şike yaptığı gerekçesiyle suçlu bulundu. Ancak hiç bir zaman böylesine bir ceza bir daha gündeme gelmezken bugün Formula 1’de böylesine bir cezayı bir daha bir takımın kaldırabileceğine inanılmıyor.

10 YILIN YARIŞI   
Formula 1 patronu Bernie Ecclestone'un hayallerinin gerçeğe dönüştüğü gün, 2008’de 23 yaşındaki Lewis Hamilton, F1’in en genç ve ilk siyahi pilotu olarak şampiyon oldu. Hem de Sao Paulo’daki sezonun son GP’sinde son turun son virajlarında yaptığı manevrayla bunu başardı.

İngiliz pilot, bir önceki sene çaylak sezonunda şampiyonluğu tek puanla kaçırmış ve yine aynı sonla baş başayken Interlagos’ta son turda Toyota’dan Timo Glock’u geçerek 5’inci olmayı başardı. Hamilton bu sıralamayla şampiyonluğa uzanırken son tura kadar şampiyonluğa ulaştığını zanneden Ferrari’den Felipe Massa’nın umutları da saniyeler içerisinde sona erdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...