AB'den ayrılık kararı İngiliz futboluna neler getirecek?

İngiliz futbolu hiç öngörülemeyen köklü bir değişimle karşı karşıya kalabilir. İngiltere'de referandumdan çıkan Avrupa Birliği'nden ayrılık kararı sonrası Premier League'de oynayan AB vatandaşı futbolcuları zor günler bekliyor.

leicester city.jpg

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları olan futbolcular, halen İngiltere'de herhangi bir çalışma iznine gerek olmadan oynayabiliyorlar.

Ancak referandumdan İngiltere'nin "AB'ye hayır" demesinin ardından, geçtiğimiz sezon Premier League'e kayıtlı olan 432 AB vatandaşı futbolcu bu çalışma izninden mahrum kalacak.

Buna göre ülkesi FIFA sıralamasında ilk 10 içinde yer alan yabancı oyuncular, son iki yılda milli takımının maçlarında yüzde 30 oranında oynadığı takdirde çalışma izinlerini garantilemiş olacaklar.

FIFA sıralamasında 11-20 arasındaki ülkelerin futbolcuları milli maçların yüzde 45'inde, 21-30 arasındaki ülkelerin futbolcuları  yüzde 60'ında ve 31-50 arasındaki ülkelerin futbolcuları ise yüzde 70'inde oynamak zorunda. 

Fakat kulüpler bu duruma tepkililer. Fransız yıldızlar West Ham United'dan Dimitri Payet ve Leicester City'den N'golo Kante  bu kriterlere uymuyor. Arsenal'de 8, Newcastle United ve Aston Villa'da ise 11 futbolcu bu kriterlerdeki şartları yerine getiremiyor. BBC'nin geçen yıl yaptığı araştırmada Premier Lig, Championship ve İskoçya Premier Lig'de kriterlere uymayan 332 AB vatandaşı futbolcu olduğu ortaya çıkmıştı. 

İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Richard Scudamore, "Bu durumla ilgili Premier League'de bir açıklık var ve bence ayrılma kararını almak bizim felsefemize aykırılık olur" derken önde gelen spor menajerlerinden Simon Bayliff, ayrılma kararının uzun vadede yerli futbolcular için pozitif  olacağını düşündüğünü söyledi.

TRANSFER HARCAMALARI ETKİLENECEK

İngiltere'nin AB'den ayrılmasını ifade eden Brexit, İngiliz kulüplerinin yapacağı transferleri etkileyecek. Stenlin'in değer kaybetmesi, İngiliz kulüplerinin transfer için kasalarından daha fazla para çıkmasına neden olacak. Örneğin, Paul Pogba'yı 113 milyon Sterlin'e almak isteyen takım 144 milyon Sterlin ödemek zorunda kalacak.

Yabancı oyuncuların ülkeye transferindeki zorluklar, zaten yüksek olan İngiliz futbolcuların fiyatlarını daha da artıracak. Kaliteli oyuncuların ülkeye gelişinin zorlaşmasıyla kulüpler yerli yıldızlar için daha fazla çaba gösterecek.

Sterlin'in Euro karşısında değer kaybetmesiyle, ülke dışından gelen oyuncuların Euro karşılığı maaş istemesi durumunda maaşlarda artışa gidilecek.

Yabancı yatırımcıların gözdesi İngiliz kulüpleri daha ucuza el değiştirebilecek. Yatırımcılar, Brexit'le birlikte değeri düşecek kulüpleri daha az bedele satın alabilecekler. Ancak düşük değerli kulüplerin ne kadar cazip olacağı da soru işareti.

Sayfa Yükleniyor...