'Bunlar liseciler'

Galatasaray’ın eski başkanlarından Adnan Polat, "Kulübün içinde yüzde 5-10’luk bir grup var. Ben onlara ‘liseciler’ diyorum. Galatasaray’ın bunlardan kurtulması lazım" dedi. Polat, 25 Ekim’deki kongrede ise Alp Yalman’ı desteklediğini söyledi.

Haberler - Ntvspor 14.10.2014 - 19:12

'Bunlar liseciler'

Galatasaray Kulübü'nün eski başkanı Adnan Polat, sarı-kırmızılı kulüpte 25 Ekim Cumartesi günü düzenlenecek olağanüstü seçimli genel kurulda, başkan adaylarından Alp Yalman'ın kazanmasını istediğini söyledi.

Teknik direktör Hikmet Karaman ve eski milli futbolcu Oktay Derelioğlu ile birlikte Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Onkoloji Merkezi'ni ziyaret eden Adnan Polat, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Adnan Polat, sarı-kırmızılı kulüpte "Liseli-liseli olmayan" ayrımının hep bulunduğunun, özellikle seçim dönemlerinde bu konunun gündeme geldiğinin hatırlatılması ve kendisinin de zaman zaman bundan şikayet ettiğinin aktarılması üzerine ise önemli açıklamalar yaptı.

Polat "Galatasaray'da benim şikayet ettiğim Galatasaray Liseliler değil. Liselilerin yüzde 90-95'i zaten hanımefendilerden, beyefendilerden oluşan bir kitle. Hepsi işinde ve gücünde olduğu için Galatasaray Kulübü ile bu yoğunlukta uğraşamıyorlar. Benim her zaman kavgasını verdiğim, o yüzde 5-10 arasındaki bir oran ve ben onlara 'liseciler' diyorum. Bunlar da Galatasaray'ı kullanarak maddi, manevi menfaat sağlayan kişiler. Ben bunu geldiğim günden beri söylüyorum. Galatasaray'ın bunlardan kurtulması lazım” diye konuştu.

"GÖNLÜMDEN ALP YALMAN GEÇİYOR"
Başkan adaylarından Alp Yalman'ın yönetim kurulu listesini kendisini hazırladığı yönündeki iddialara tepki gösteren Polat, şunları söyledi:

"Sayın Alp Yalman, çeyrek yüzyıl Galatasaray yönetimlerinin her kademesinde bulunmuş bir kişi. Muhakkak ki inandığı, güvendiği insanlardan görüş alıyor ama Alp Yalman'ın liste yapmak için kimseye ihtiyacı yok. Kendisi o listeyi yapabilecek bilgi birikimine ve tecrübeye sahiptir. Böyle yakıştırmaların yapılmasını doğru bulmuyorum ve ayıplıyorum.

Muhakkak ki birçok insanı dinlemiştir. Benimle de konuştu. 1 saatlik sohbetimiz oldu. Kendi listesini yapmıştır, kendi seçim kampanyasını da yürütüyor. Kazanıp kazanmayacağını genel kurul bilir. Ama ben şahsen Galatasaray yönetimine ilk Alp Yalman zamanında girdim. Başkan yardımcısı olarak beni göreve almıştı. Bu nedenle kendisine hem minnet borcum hem de saygım var. Benim gönlümden geçen, Alp Yalman'ın başkan olmasıdır."

"BU USÜLSÜZLÜK ORTADAN KALKSIN"
Alp Yalman ile yaptığı görüşmede, başkanlığı dönemindeki ibra edilmeme durumunun gündeme gelip gelmediği konusunda Polat, "Böyle bir şeyi biz zaten kabul etmiyoruz ki. Ben sadece Galatasaray Kulübü'nün örf, adet ve geleneklerine aykırı düşen bu usulsüzlüğün ortadan kalkmasını istiyorum. Ben görevden ayrıldıktan sonra Galatasaray'ın hiçbir aktivitesinin içinde yer almadım. Benim aldığım böyle bir karar var. Galatasaray Kulübü'nün üzerindeki bu ayıp kalkmadıktan sonra, hiçbir aktiviteye katılmam. Bu bir prensip meselesi. Biz Galatasaraylılığı böyle öğrendik" ifadelerini kullandı.

"ÇELEBİ VE AŞKIN DUAYEN YÖNETİCİLER"
Adnan Polat, kendi yönetiminde de görev alan ve Alp Yalman'ın yönetim kurulu aday listesinde bulunan Işın Çelebi ile Taner Aşkın'ın, duayen yöneticiler olduğunu aktardı.

Işın Çelebi'nin, Turgut Özal döneminde ekonomi bakanlığı yapmış, Türk ekonomisinin yönetimini üstlenmiş biri olduğuna dikkati çeken Polat, "Galatasaray'da da benim ikinci başkanlığımı yaptı. Ekonomi konularında son derece bilgili, birikimi olan ve Galatasaray Yönetim Kurulu'nda 5 yıl görev yapan çok tecrübeli bir arkadaşımız. Işın Çelebi, Galatasaray'ın şu anki ekonomik durumuyla ilgili çözüm üretebilecek ender insanlardan bir tanesi. Alp Yalman, böyle birini yönetimine alarak doğru yaptı. Taner Aşkın da 50 yıldır bu kulübün içinde. Aktif görevlerde, yönetimlerde bulundu" diye konuştu.

Adnan Polat, kulübün içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların çözümü için uzun bir süreç gerekebileceğine vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünyada çözülmeyecek hiçbir sorun yok. Ama bu tamamen süreç meselesi. 2006 yılını hepiniz hatırlıyorsunuz. Galatasaray her türlü sıkıntının içindeydi. O süreçten çıkmak tam 5 sene aldı. Şimdi rakamlar daha büyük. Bu süreç daha da uzun olabilir. Burada Galatasaray camiasının ve taraftarların sabırlı olması gerekir. Daha önce o kuyunun dibinden çıkmak bizi çok yormuştu. Proje üretebilmiştik. Şimdi inşallah Alp Yalman ve arkadaşları seçilmesi halinde, bu projeleri üretebilirler."

"TFF BAŞKANI OLMAK İSTEMİYORUM"
Gelecekte Türkiye Futbol Federasyonu başkanı olmak isteyip istemediği sorusu üzerine Adnan Polat, "Benim böyle bir arzum, isteğim yok. Sanırım önümüzdeki haziran ayında seçim var ve Yıldırım Demirören'in tutumunu da bilemiyorum. Türkiye'de futbolun özerkliğini daha yukarı çekmemiz lazım. Futbolu, futbolun içinden gelenlerin yönetmesi lazım. Şu anda orada bir zedelenme görüyorum. O devrimi yapacak olan da yine sporun içinden gelenlerdir" ifadelerini kullandı.

Adnan Polat, Hikmet Karaman ve Oktay Derelioğlu, Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Onkoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Nedret Taflan Salepçi'yle birlikte, tedavi gören hastalara ziyarette bulundular. Tedavi gören kişilere çiçek verip, sağlık durumlarıyla ilgili bilgi alan üç isim, hastaların da büyük ilgisiyle karşılandı.

Sayfa Yükleniyor...