Formula 1 Brezilya Grand Prix'sini Mark Webber kazandı. Ama kutlamaların merkezinde Jenson Button vardı. 29 yaşındaki Button yarışı beşinci bitirmesine karşın kariyerinin ilk Formula 1 dünya şampiyonluğuna ulaştı.

İngiliz pilotun takımı Brawn GP de şampiyonadaki ilk yılında zaferi garantiledi. Button sezonun ilk 7 yarışından 6'sını kazanarak şampiyonaya harika bir başlangıç yapmıştı. Sonra podyumun ilk basamağına çıkamadı ama sezonun bitimine bir yarış kala hiçbir rakibinin ulaşamayacağı kadar puan toplamayı başardı.

Jenson Button, sıra dışı bir başarı elde ettiklerini belirterek, “Daha önce böyle bir Formula 1 sezonu yaşandığını zannetmiyorum. Dünya şampiyonu olarak burada bulunmak harika bir şey. Şahsen, kesinlikle bunu hakettiğimi düşünüyorum. 17 ya da 16 yarış boyunca en iyi pilot bendim. Dünya şampiyonu oldum. Bütün gece boyunca bunu söylemeye devam edeceğim" diyerek görüşlerini açıkladı.

Sezonun son yarışı 1 Kasım'da Abu Dabi'de koşulacak. Bu yarış öncesinde Sebastian Vettel 74 puan ile ikinci sırada. Rubens Barrichello ise 2 puan farkla üçüncü basamağın sahibi...