İngiltere futbolunu sarsan taciz skandalında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. 1978–1981 yılları arasında Chelsea takımında oynayan Gary Johnson, takımın şef scout’u (yetenek avcısı) Eddie Heath tarafından defalarca taciz edildiğini ve kulübün kendisine sus payı olarak 50 bin sterlin ödediğini iddia etti.

Gary Johnson
Gary Johnson

Bugün 57 yaşında olan ve Londra’da taksi şoförü olarak çalışan futbolcu, 80’li yıllarda hayatını kaybeden Heath’in kendisini ilk olarak 13 yaşında taciz ettiğini ve ilerleyen yıllarda durumun bir çok kez tekrarlandığını belirtti.

Eski Liverpool ve Tottenham yıldızı Paul Stewart’ın gençliğinde taciz edildiğini açıklamasından kısa bir süre sonra ortaya çıkan Johnson, 40 yıl sonunda suskunluğunu bozmaya karar verdiği 2014 yılında polis yetkilileriyle görüştüğünü ve polisin kendisini Chelsea kulübüne yönlendirdiğini açıkladı. Kulüp yetkililerinin ise iddialarını kanıtlamasını istediğini ve 2015 yılında "sus payı" olarak kendisine 50 bin sterlin ödediklerini iddia etti.

Eddie Heath
Eddie Heath

Taciz iddialarının İngiliz Futbol Federasyonu ve yetkili makamlar tarafından soruşturulduğu bu günlerde, İngiliz milli takım teknik direktörü Gareth Southgate’in de tacize uğrayan bir futbolcudan haberdar olduğunu açıklaması dikkat çekti.

Federasyon yetkilileri tacizin üstünün kapatılmasında dahli olan futbol kulüplerinin en ağır cezalara çarptırılacağını açıkladı.