Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Riva Tesisleri'nde Profesyonel Hakemlik uygulaması için düzenlenen imza töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan FIFA Kokartlı hakem Cüneyt Çakır, "Bundan sonraki süreç, sayı olarak diğer arkadaşlarımıza yansıyacaktır. Süper Lig kadrosunda bulunan tüm hakemleri kapsayacaktır. Daha ileri ki yıllarda doğru bir planlamayla alt liglerde görev yapan arkadaşlarımızı kapsayacak" dedi.

"FİNAL MAÇLARINDA BİZ BIRAKTIKTAN SONRA BİR TÜRK HAKEMİN İSMİ GEÇSİN İSTİYORUZ"

Basın mensuplarının Türk hakemliğinin başarı anlamında futbolun önüne geçtiği şeklindeki sorusuna ise tecrübeli hakem, "Hakem camiası olarak Türk futbolunun önüne geçme gibi bir niyetimiz yok. Sadece Türk hakemlerinin başarılı olduğu bir ortamda bizim sevinmemiz söz konusu bile olamaz. Bizler aynı ailenin içindeyiz. Teknik adamlar, futbolcular ve hakemler olarak bizim tek hedefimiz var o da Türk futbolunu ileri götürmek. Bu da hep birlikte olur. Bizler çalışmalarımıza devam edeceğiz. Eğer hakem camiası olarak bir nebze dünya futbolunda söz sahibi olabiliyorsak, bu Türk futboluna yarar sağlıyorsa ne mutlu bize. Kişisel bazda kalıyorsa demek ki hiçbir faydası yokmuş. Biz bunda 40 yıl önce dünya kupasında maç yönetmişiz, bir 40 yıl daha beklemek istemiyoruz. Bundan sonra çok daha fazla çalışacağız ve turnuvalarda, final maçlarında biz bıraktıktan sonra bir Türk hakemin ismi geçsin istiyoruz" dedi.

"SAKATLIKTAN UZAK, GÜZEL BİR MAÇ OLUR"

8 Ağustos Cumartesi günü Ankara'da Galatasaray ile Bursaspor arasında oynanacak TFF Süper Kupa maçını da yönetecek olan Cüneyt Çakır, bu karşılaşmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Bu tarz maçlar özel karşılaşmalardır. Biz de ekip olarak iyi hazırlandığımızı düşünüyorum. İki takıma da başarılar diliyorum. İnşallah sakatlıktan uzak, güzel bir maç olur. Herkesin gönlüne göre olsun" diyerek sözlerini tamamladı.