Fenerbahçe'ye filede Avrupa şoku

Son Avrupa şampiyonu Fenerbahçe kadın voleybol takımı, gelecek sezon Şampiyonlar Ligi'ne katılamayacak.

22.05.2012 - 11:01

Fenerbahçe'ye filede Avrupa şoku

Fenerbahçe'ye filede Avrupa şoku...

Son Avrupa şampiyonu Fenerbahçe kadın voleybol takımı, gelecek sezon Şampiyonlar Ligi'ne katılamayacak.

Hafta Avrupa Voleybol Federasyonu (CEV) Yönetim Kurulu, sarı-lacivertliler yerine Wild Card'ı Galatasaray'a verdi.

Fenerbahçe'ye CEV kurallarına uymadığı gerekçesiyle gelecek sezon için Wild Card verilmedi. CEV Yönetim Kurulu, Wild Card için başvuru yapan Galatasaray'ı Şampiyonlar Ligi'ne aldı.

Böylece Şampiyonlar Ligi'nde yer alan Eczacıbaşı Vitra ve Vakıfbank Türk Telekom'un ardından ülkemizi temsil edecek 3. takım Galatasaray oldu. Fenerbahçe normal sezonu üçüncü bitirmişti.

PEKİ NEDEN?
Peki neden son şampiyon Fenerbahçe'nin başvurusu reddedilirken, Galatasaray'ın başvurusu kabul edildi? Voleybol Federesyonu Başkanı Ünal Karabıyık, bu duruma NTV Spor'un canlı yayınında açıklık getirdi.

"F.BAHÇE YETKİLİLERİNİN TAVIRLARI CEV'İ KIZDIRDI"
Karabıyık, geçen sezon Fenerbahçe'nin şampiyonluğu ile tamamlanan Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali sırasında sarı lacivertli kulüp yetkililerinin, organizatörler ve CEV yetkililerine karşı olumsuz tavırlar sergilemesini gerekçe gösterdiğini söyledi.

"LİGDE İLK 2'YE GİRSE KATILIRDI, AMA WILD CARD'IN KRİTERLERİ FARKLIDIR"
"Eğer Fenerbahçe, Türkiye Ligi'ni ilk 2 sırada tamamlasaydı Şampiyonlar Ligi'ne giderdi, buna engel bir durum yok" diyen Ünal Karabıyık, Wild Card'ın kriterlerinin ise biraz farklı olduğunu şu ilginç örnekle açıkladı: "Yakın zamanda tartıştığınız birini düğününüze çağırmazsınız. Bu da onun gibi bir durum"

Ünal Karabıyık, NTV Spor'da yayınlanan Spor Servisi programında Fuat Akdağ ve Mehmet Demirkol'un sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin hem bayanlarda hem erkeklerde puanları itibariyle önümüzdeki sezon için Şampiyonlar Ligi'ne 2'şer takımla katılma hakkı olduğunu belirten Karabıyık, ligi ilk 2 sırada bitiren Eczacıbaşı ve Vakıfbank'ın buna hak kazandığını söyledi.

Fenerbahçe ve Galatasaray'ın ise 2 numaralı kupa olan CEV Kupası'na katılmaya hak kazandığını belirten Ünal Karabıyık, "Fenerbahçe'nin katılmaya hak ettiği kupa zaten CEV Kupası. Bu kupaya katılmasına engel bir durum da yok." diye konuştu.

Wild Card sistemini de anlatan Karabıyık, takımların normalde katılım hakkı kazanamadığı Şampiyonlar Ligi'ne katılım için wild card talebinde bulunabileceğini, CEV'in de bu takımlar arasında dilediğinin talebini kabul edip kupaya alabileceğini vurguladı.

"Bu sene hem Fenerbahçe hem de Galatasaray Wild Card başvurusu yaptı. Cuma akşamı gelen bir yazı ile Fenerbahçe'nin Wild Card başvurusunun uygun olmadığı tarafımıza bildirildi." diyen Voleybol Federasyonu Başkanı Ünal Karabıyık, Fenerbahçe'nin talebinin neden reddedildiğini de anlattı: "Bu kararın verilmesinde Mart 2012'de Bakü'de yapılan Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali'nde Fenerbahçe'nin oradaki yetkililere karşı tutumlarının, çıkardıkları sorunların etkili olduğu bildirildi. Yazıda 'Raporlar incelendiğinde, Fenerbahçe yetkililerinin oradaki tutumlarından, bu en saygın organizasyonumuzda yer almanın ayrıcalığını takdir edemedikleri anlaşıldı' şeklinde bir ifade vardı. Bu nedenle Fenerbahçe'nin Wild Card talebini uygun bulunmamış."

"Fenerbahçe zaten hak ettiği CEV Kupası'na kupaya katılacak. Wild Card ise bir imtiyazdır. CEV de bu imtiyazı Fenerbahçe'ye tanımıyor. Basit bir anlatımla, misal Fuat Akdağ'ın düğünü var, Fuat Akdağ da yakın zamanda tartıştığı kişiyi düğününe çağırmıyor." diyen Karabıyık, sözlerini şöyle tamamladı: "Eğer Fenerbahçe Türkiye Kadınlar Voleybol Ligi'ni ilk 2 sırada tamamlasaydı Şampiyonlar Ligi'ne gidecekti"


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...