FIFA Başkanı Blatter skandalın ardından konuştu

FIFA Başkanı Sepp Blatter, FIFA'da yaşanan skandal sonrası FIFA kongresinde konuştu ve başkanlık için oy istedi.

ntv.com.tr 29.05.2015 - 11:45 | Son Güncelleme : 29.05.2015 - 11:59

FIFA Başkanı Blatter skandalın ardından konuştu

FIFA Başkanı Sepp Blatter, FIFA'da yaşanan skandal sonrası FIFA kongresinde konuştu ve başkanlık için oy istedi. 

Blatter kongrede yaptığı konuşmasında, "seçime kısa bir süre kala yaşanan bu skandal büyük bir tesadüf ve bundan hepimiz sorumluyuz" dedi.

Balatter ayrıca, "Herkesi yönetmeniz mümkün değil. Milyonlarca insan futbol endüstrisinin içinde. Futbol 1.6 milyar kişiye hitap ediyor. Herkesi yönetmek mümkün değil. Dünyanın en kalabalık ülkesini düşündüğümüzde Çin 2 milyara yakın ve bizim çok büyük bir nüfusa sahip olduğumuzu görüyorsunuz. Yani herkesten sorumlu olmamız mümkün değil. Bazı limitler, sınırlar  var. Sahada da sınırlar vardır. Ancak stadın dışında sınırlar yoktur. Sahanın dışında bir hakem yoktur.

FIFA’nın kendi içinde bir kontrol sistemimiz var. Bir etik komitesi kurduk onun iki yönetim kurulu var. Bazı ön hazırlıklar yaptık bu etik komitesini ve disiplin komitesini daha işe yarar hale getirmek için. Bu komitelerin üyeleri de tamamen FIFA kongresi tarafından seçildi. Bu komitelerin başkanlarına da buradan çok teşekkür ettiğimi söylüyorum. Bu isimleri de siz seçtiniz. Disiplin ve etik komiteleri buradaki kişilerin kontrolünü sağlamak zorunda. FIFA’da daha fazla yerel yönetim sağlamalı. Bununla birlikte bizimde daha fazla kontrole sahip olmamız lazım.

Bizim yaptığımı reformların yüzde 85’i hemen uygulandı. Biz kararı burada alıyoruz, bu kongrenin sçetiği insanları komitelere koyuyoruz ve biz bazı kararlar alıyoruz ve uyguluyoruz. Yani bizim tabandan gelen bir karar mekanizmamız var. Bu yüzden aldığımız bütün kararlardan herkes sorumlu. Bazı uygulamalarımız şikayetlere sebep oldu. Özellikle disiplin konularında ve sportmenliği korumak için çok ağırlık gösteriyoruz.

"SKANDALIN SEÇİME İKİ GÜN KALA OLMASI BÜYÜK TESADÜF"

Bir anda seçime iki gün kala çıkan bu skandala rağmen biz bütün sorumluluğun herkese ait olduğunu düşünüyoruz. Herkesten etik olmasını bekleyemezsiniz. Skandal çok büyük bir tesadüf seçime iki gün kala çıkıyor. Bu tip bir skandalda sorumluluk herkese aittir. Yıllardır aynı ekiple çalışıyor FIFA. Bireysel oalrak bazı sorunlar yaşıyorlar.

FIFA artık bir şirket haline geldi ve artık farklı bir yönetim tarzı gerekiyor. Sadece İsviçre kanunlarına tabi olan bir kurum değil artık büyük birşirket haline geldi. Bu yüzden şirketin bütün hissedarlarının bu işin içinde olması. Siz ulusal federasyonlar FIFA’nın hissedarlarısınız. Buradaki yönetimi başkanı siz seçiyorsunuz. Bu kadar büyük bir şirketin iyi niyetle, disiplinle ve saygıyla yönetilmesi gerekiyor.

"OYUNUZU BAŞKANINIZA VERİN"

Önümüzde bir resim koyacağız ve bu iyi şeyleri bu resme çizmeye çalışacağız. FIFA’yı daha iyi hale getirmeye şimdi burada başlayalım. FIFA’yı yeniden doğru yola getirmek için başkanınıza ve yönetim kuruluna katılın ve bize oy verin. FIFA sizsiniz ve FIFA’nın size ihtiyacı var."

Sayfa Yükleniyor...