Davis Kupası'nın ilk turu Roger Federer'in takımı İsviçre ile Rafael Nadal'ın takımı İspanya'yı karşı karşıya getirdi. Ancak Federer yoğun programı, Nadal da dizindeki sakatlık nedeniyle takım arkadaşlarını kendilerinden mahrum bıraktı.

Olası 5 maçlık eşleşmenin tekler maçlarında İspanya, David Ferrer ve Nicolas Almagro ile mücadele verdi. Eşleşmenin 2 tekler, bir de çiftler maçı bittiğinde ispanya 2-1 öndeydi. Ters eşleşmeli tekler maçının ilkinde İspanyol raket David Ferrer, Stanislas Wawrinka'ya set vermedi.

Warinka ilk 2 seti 6-2 ve 6-4'lük skorlarla kaybetti. İkinci sette raketini parçalayacak kadar sinirlenen isviçreli tenisçi son sette tek oyun dahi alamadı. Ferrer'in galibiyetiyle 3-1'lik üstünlük sağlayan İspanya, çeyrek finali garantiledi.

Öte yandan, Nicolas Almagro-Marco Chiudinelli maçı da oynandı. Almagro da Chiudinelli'yi 6-1 ve 6-3'lük setlerle geçince İspanya eşleşmeden 4-1 gelip ayrıldı.

Ev sahipliği yaptığı son 19 eşleşmede tek yenilgi dahi almayan İspanya, çeyrek finalde Fransa ile karşılaşacak. İspanya, önceki 6 karşılaşmalarından sadece birinde, 1923'te Fransa'ya yenilmişti.