Jasaitis NTV Spor’a konuştu

Galatasaray Cafe Crown’un başarılı oyuncusu Simas Jasaitis, NTV Spor’dan Sine Büyüka’ya özel açıklamalar yaptı.

Haberler - Ntvspor 30.04.2010 - 19:58

Jasaitis NTV Spor’a konuştu

TÜRKİYE’YE ANCAK MİLLİ TAKIMLA DÖNERİM

Simas Jasaitis, Galatasaray Cafe Crown’un sezon başında yaşadığı sıkıntılardan sonra takıma verdiği büyük katkıyla taraftarın gönlünde taht kurmayı başaran oyunculardan biri oldu. Müthiş şutları ve yüksek oyun zekasıyla sarı-kırmızılıların en iyi transferlerinden biri olarak görülen Jasaitis’le ilgili en çok sorulan soru, kuşkusuz önümüzdeki sezon da takımda kalıp kalmayacağıydı…Biz de Galatasaray Cafe Crown’un 26 Nisan Pazartesi akşamı Galatasaray Adası’nda verdiği veda yemeğine katıldık ve Litvanyalı oyuncuyla, ertesi gün ülkesine dönmeden önce röportaj yapma fırsatı bulduk.

Jasaitis’le röportajımıza en çok merak edilenleri en baştan sorarak başladık. Türkiye’ye geri dönüp dönmeyeceği konusunda çok net konuştu ve önce kararlı bir “hayır”la bizi şaşırttı. Hemen ardından ancak Litvanya Milli Takımı’yla Dünya Şampiyonası için geri gelebileceğini ekledi. Kontrat yenileme ihtimali hakkında kendisini sıkıştırdığımızda, Galatasaray kulübünün kendisini takımda görmek istediğini, bu işlerin belli olmayacağını, kesin kararını henüz vermediğini belirtti. Ne var ki sesinin tonundan karar bize çoktan verilmiş gibi göründü. Buna rağmen eski koçu Neven Spahija’nın önümüzdeki sezon Fenerbahçe Ülker’i çalıştırma ihtimalinin konuşulduğu şu günlerde, şartların oluşması halinde ezeli rakiplerinin formasını giyip giymeyeceğini de sorduk. Aldığımız cevap ise “Neden olmasın?” oldu.

İşte Simas Jasaitis’in söyledikleri...

Az önce Rancik, sizin kulüpte kalacağınızı düşünmediğini söyledi.

Neden öyle söyledi acaba?

Rytas’tan sonra hiç üstüste iki sene bir kulüpte oynamadınız. Ondan öyle düşünmüş olabilir.

Ben her seferinde oynadığım kulüpte kalmak istedim ama hiçbirinden kalmam için teklif almadım. 2-3 senelik kontratlarla gelmediler.

(Buna pek inanmayarak üsteliyoruz) Çok iyi bir oyuncusunuz. Eminim kalmanız için birinden teklif gelmiştir?

Teşekkür ederim, ben de öyle düşünüyorum! Ama yok malesef, nedense ikinci sene için hiç teklif gelmiyor.

O zaman Galatasaray’ın önümüzdeki sene için teklif sunduğunu ve maddi anlamda da taleplerinizi karşıladığını varsayalım. Yine de kalmayı düşünmez misiniz?Hiçbir zaman için ‘asla’ demem. Sadece tüm teklifleri değerlendirmek istiyorum. Para benim için ilk koşul değil. Ama İspanya gibi daha büyük bir ligdeki takımlardan teklif gelecek mi görmek istiyorum. (Bu noktada bizim de kulağımıza İspanya’dan bir takım adının çalınmış olduğunu belirtelim) Belki buradakinden az kazanırım ama daha güçlü bir ligde oynarım, ya da daha da çok süre alırım.

Türkiye liginden memnun kalmadınız galiba?Türkiye ligi kötü bir lig değil kesinlikle. Burada da çok güçlü takımlar var. Oynayıp kaybettiğimiz birçok maç oldu. Sadece oynayacağım şehrin ve takımın atmosferi, koçun kim olduğu, alacağım süre gibi faktörler de kararımı etkileyecek. Şimdiden birşey söylemek zor.

Galatasaray’a gelmeden önce de, daha fazla süre almak istediğiniz için tercihinizi sarı-kırmızılı ekipten yana kullandığınızı söylemiştiniz. Burada aradığınızı bulamadınız mı?

Tabi ki buldum. Sezon başında diğer takımlarla karşılaştırıldığında en iyi teklif Galatasaray’dan gelmişti. Bunu maddi anlamda söylemiyorum. Başka takımlarda daha çok para kazanabilirdim ama genel koşulları düşündüğümde Galatasaray benim için en doğru seçimdi. Ben para derdinde değildim. Baksetbol oynamaktan çok keyif alıyorum ve en uzun süreleri almaya bakıyordum. Daha çok kazanıp kenarda oturmak bana göre değil. Galatasaray’da ne kadar süre alacağımı önceden konuştum ve kararımı buna göre verdim.

Peki Türkiye’den başka bir takımda oynar mısınız? Örneğin şartlar oluşsa Fenerbahçe forması giyer misiniz?

Neden olmasın? Sonuçta ben yabancıyım, Türk değilim. Eğer Türk olsaydım oynamazdım ama bir yabancı olarak öyle bir hassasiyetim yok. Burada Galatasaray’la Fenerbahçe arasındaki rekabeti biliyorum. Litvanya’da benzer bir durum Lietuvos Rytas’la Zalgiris Kaunas arasında var. Zalgiris’ten teklif almış olsam kabul etmem mesela ama Fenerbahçe’de oynayabilirim.

Lige dönersek, sizce nasıl bir sezon geçirdiniz?

Ligin başında yaşanan olaylar nedeniyle çok tuhaf bir sezon geçirdiğimi söylemem gerek.

Cemal Nalga olayını kastediyorsunuz sanırım? Olayı duyduğunuzda ilk tepkiniz ne oldu?

Açıkçası işin bu kadar büyüyeceğini ve bir skandala neden olacağını düşünmemiştim. İşin iç yüzü belli olup cezalar açıklanınca takım olarak bundan çok etkilendik. Bir yandan savaşalım diyorduk, bir yandan da “Savaşalım da ne için? Yine son sırada kalıp küme düşeceğiz” diye düşünüyorduk. Tüm maçlarımızı da kazansak bir faydası olmayacak gibiydi. O yüzden kısa bir süre biraz umutsuzluğa kapıldık.

Yaşananlardan sonra bazı taraftarlar sizin ve Rancik’in takımdan ayrılabileceğinizi düşündü. Hiç aklınızdan böyle birşey geçti mi?Ben en ufak olumsuzlukta takımdan ayrılmak için fırsat kollayan oyunculardan değilim. Zaten sonra puanlarımız geri verildi. Maçlarımızı da kazanmaya başladık ve play-off’lara girme şansımız bile doğdu. Ayrıca sezon ortasında ayrılıp yeni bir takım bulmak kolay değil. Bulsanız dahi yeni bir şehre, kulübe, yeni bir sisteme ve takım arkadaşlarına alışmak da kolay değil.

Peki bu süre zarfında motivasyonunuzu korumayı nasıl başardınız?

Takımın kimyası, takımdaki atmosfer gerçekten çok iyiydi, herkes çok arkadaş canlısıydı. Aile gibiydik. Herkes birbirine destek oldu. Savaşmayı bırakmamamızın bir diğer nedeni de federasyonun olumsuz bir karar vermeyeceğine olan inancımızdı. Ligdeki kalacağımıza yürekten inandık.

Aslında play-offların kapısına kadar da geldiniz ama Aliağa maçıyla şansınız tükendi ve birden yine kendinizi kümede kalma mücadelesinin içinde buldunuz. O kısa sürede neler oldu?Aliağa maçında neler olduğunu gerçekten bilmiyorum. Aslında rahatlıkla kazanabileceğimiz bir karşılaşmaydı. Maça çok da iyi başladık ama sonra neler oldu bilmiyorum. Belki de kazanacağımıza emin olduğumuz için rehavete kapıldık.

Sizi şutör kimliğinizle tanıyoruz ama bu sezon pota altından bitirdiğiniz pozisyonları daha sık gördük. Bu bağlamda oyununuzu hangi yönlerden geliştirdiğinize inanıyorsunuz?

Bunu söylemek zor. Daha çok süre alınca daha fazla oynuyorum ve varımı yoğumu ortaya koymak için daha çok çalışıyorum. Önce takım için oynuyorum, sayı atmak için ya da istatistiklerimi yükseltmek için değil. Tabi ki aynı anda hem takıma faydalı olmak, hem de kendim için birşeyler yapmak en güzeli. Ama oynarken aklımda bir takım hesaplar yok.

İyi bir sezon geçirdiniz. Bu sene de sizi Litvanya Milli Takımı’nda görecek miyiz?

Umarım! Bekleyip göreceğiz.

Son Avrupa Şampiyonu İspanya ve Fransa’nın da olduğu zor bir grupta mücadele edeceksiniz. Şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Gerçekten şu anda milli takımı hiç düşünmüyorum. Kamp 12 Temmuz’da başlayacak ve o zamana kadar 2 ayım var. Tamamen tatile odaklanmış durumdayım.

Türk Milli Takımı’nın şansını nasıl görüyorsunuz peki?

Dünya Şampiyonası’nda neler olacağıyla ilgili hiçbir fikrim yok. Milli takımınızda hangi oyuncuların olacağını bilmiyorum. Sizde de Litvanya’nınkine benzer bir durum var. Şu anda milli takım kadrosuna alınacak oyuncuları bilmiyoruz. O yüzden şimdiden yorum yapamıyorum. Geçtiğimiz sene Avrupa Şampiyonası’nda İspanya’yı yeneceğimizi düşünmüştük ama öyle olmadı. O yüzden tahmin yapmasam daha iyi olacak.

Eski koçunuz Neven Spahija’yla ilişkiniz de çok merak ediliyor. Daha önce üç farklı takımda koçluğunuzu yaptı. Önümüzdeki sezon için kendisiyle konuştunuz mu?

(gülüyor) Neden bilmiyorum, herkes bana aynı şeyi soruyor! Rytas’ta bir sene birlikteydik. Kontratımın bittiği sene Neven, Maccabi’yle sözleşme imzaladı. O zaman başka takımlardan da teklif almıştım ama kendisiyle daha önce birlikte çalıştığım için, tanıdık bir koçum olsun istedim. O yüzden ben de Mccabi’nin teklifini kabul ettim. Ayrıca Tau Ceramica’yla Neven’den önce imzalamıştım. Benden sonra ona teklif götürdüler. O yüzden şimdi herkes “Neven gittiği yere Jasaitis’i de görütüyor” diyor. Bu doğru değil. Neven nereye ben oraya gibi bir durum yok.

Önümüzdeki sezonu bir kenara koyarsak, play-offlar için teklif aldınız mı?

Play-off’larda oynamam için yurt dışındaki bazı takımlardan teklif aldım ama kabul etmedim çünkü omuzumda ufak bir problem var. Şu an sadece tatil yapıp dinlenmek istiyorum.

Tatilinizi nasıl geçirmeyi planlıyorsunuz?

Hiçbir fikrim yok! Şu an için bir plan yapmıyorum çünkü çoğu arkadaşım çalışıyor. Yarın sabah uyanacağım ve sonrasına bakacağım.

Sayfa Yükleniyor...