2010 Dünya Kupası grup eleme maçında Arjantin’in Bolivya’ya 6-1 gibi farklı bir skorla mağlup olduğu maçta forma giyen Barcelona’lı yıldız oyuncu Lionel Messi ‘bir noktadan sonra kaybedeceğimizi biliyorduk. Ancak bu kadar fark yiyeceğimiz kimsenin aklına gelmemişti. Acı verici bir deneyim oldu’ ifadelerini kullandı.

La Paz’ın deniz seviyesinden 3 bin 600 metre yüksekte olduğunu hatırlatan Messi teknik direktör Diego Maradona’nın yüksekliği mazeret olarak görmeyecekleri ifadelerine karşın, ‘hepimiz oyundan düştük, kısa bir sprintin ardından bile nefes almakta zorlanıyorduk. Bolivya’lı futbolcular ise yüksekliğe alışıktı, oyunu hızlandırdılar ve heryerden şut attılar. Bizde ise futbolcuların ayağını kaldıracak hali bile kalmamıştı’ diye konuştu.

Maradona, FIFA'nın yüksek rakımlı ülkelere maç yasağı getirmeye çalışmasına en sert tepki veren isimlerin başında geliyordu. Efsanevi isim, "doğduğunuz yerde oynamak zorundasınız. Bunu değil Sepp Blatter, Tanrı bile engelleyemez" ifadelerini kullanmıştı. Tepkiler üzerine FIFA Başkanı Blatter tartışmalı kararı rafa kaldırmıştı.