Mourinho'dan FIFA'ya destek

Inter Teknik Direktörü Jose Mourinho, FIFA'nın, ulusal liglerdeki yabancı oyuncu sayısının kısıtlanmasıyla ilgili tartışmalı önerisine tam destek verdi. Mourinho, büyük kulüplerin yeniden altyapılarına yönelip genç oyuncular yetiştirmeleri için 6 + 5 kuralının gerekli olduğunu söyledi.

30.03.2009 - 15:44

Mourinho'dan FIFA'ya destek

FIFA, ulusal liglerin yabancı futbolcular nedeniyle kimliğini kaybetmesi endişesi taşıyor.

Bu durumun önüne geçmek isteyen FIFA Başkanı Sepp Blatter, ortaya tartışmalı bir öneri attı.

Ulusal liglerde 6 + 5 kuralının hayata geçirilmesini isteyen Blatter'e, FIFA'nın 208 üyesinden 155'i tam destek verdi. Yeni kural, takımların ulusal liglerde en fazla 6 yabancı oyuncu ile sahaya çıkmasını öngörüyor. Karar, Liverpool, Chelsea gibi kadrosunun hemen hemen tamamı yabancılardan oluşan kulüplerin tepkisini çekti.

Kadrosunda çok az sayıda İtalyan futbolcu barındıran Inter'in teknik direktörü Jose Mourinho ise Blatter'e destek verdi. Mourinho, yabancı kısıtlaması sayesinde büyük kulüplerin yeniden altyapılarına yönelerek genç yetenekler yetiştirmeye başlayacağını söyledi.

Portekizli teknik adam bununla birlikte 6 + 5 kuralının kısa süre içinde hayata geçmesini zor görüyor. Birçok takımın tüm yatırımlarını yabancı futbolculara yaptığını hatırlatan Mourinho, yabancı kısıtlamasına kademeli olarak geçilmesi gerektiği görüşünde.

Söz konusu uygulamaya belki de en kolay uyum sağlayacak kulüp ise Juventus. Çekirdek kadrosunda çok sayıda İtalyan futbolcu bulunan kulübün başkanı Giovanni Cobolli Gigli gelecekte de İtalyan futbolculara yatırım yapacaklarını açıkladı.

Gigli, "sahaya her zaman 6 - 7 İtalyan futbolcu sürüyoruz. Önümüzdeki yıllarda da ligde ve Avrupa'daki başarıyı yerli futbolcularımızla arayacağız" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...