Olimpiyatlarda doping şoku

Pekin olimpiyatları sonrası 6 sporcuda doping olduğu ortaya çıktı. Bunlardan birinin İtalyan Bisikletçi Davide Rebellin, diğerinin ise erkekler 1500 metrede altın madalya kazanan Bahreynli Reşit Remzi’nin olduğu öğrenildi.

29.04.2009 - 14:52

Pekin olimpiyatları sonrası yapılan yeni testler, 6 sporcunun oyunlar sırasında doping yaptığını ortaya çıkardı. Doping testine yakalandığı açıklanan ilk isim, Pekin'de gümüş madalya kazanan İtalyan bisikletçi Davide Rebellin oldu.

Bu arada, Pekin olimpiyatlarında erkekler 1500 metrede altın madalya kazanan Bahreynli Reşid Remzi'nin de doping yaptığı anlaşıldı.

Pekin olimpiyat oyunlarının ardından, 948 doping örneği yeniden test edildi. Amaç, performans arttırıcı "epo" maddesinin gelişmiş bir türü olan "cera"nın izlerini sürmekti. Oyunlar sırasında "cera" testi bulunmadığı için, bazı sporcuların doping testlerini atlattığından şüpheleniliyordu. Nitekim şüpheler doğru çıktı. Uluslararası olimpiyat komitesi, yeni test yöntemleri sayesinde 6 sporcunun daha doping yaptığının belirlendiğini açıkladı.

Ancak ne sporcuların ne de doping yapılan spor dallarının isimleri açıklandı. Yetkililer, cezalar netleşinceye kadar, kural dışı yarışan sporcuların isimlerini gizli tutma kararı aldı. Olimpiyat komitesi Tıp Komisyonu Başkanı Arne Ljungqvıst, "son testler bir kez daha, sporcuların asla doping kontrollerini atlatamayacakları konusunda açık bir mesaj vermiştir" ifadelerini kullandı.

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri olimpiyat komiteleri kendilerine, sporcularının doping yaptığı konusunda herhangi bir bilgi ulaşmadığını açıkladı. İtalya Olimpiyat Komitesi ise vakit yitirmeden erkekler yol yarışında gümüş madalya kazanan bisikletçi Davide Rebellin'in doping testine yakalandığını duyurdu. 37 yaşındaki Rebellin geçtiğimiz hafta belçikanın 2 ardenne klasiğinden biri olan Fleche Wallonne'da da zafere ulaşmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...