2018 Dünya Kupası'nın ev sahibi Rusya, FIFA'nın finansal sorunlarını örtmek için kupanın yayın haklarını çok yüksek fiyatlarla satmaya çalıştığını ileri sürdü.

Başbakan Yardımcısı ve Rusya Futbol Federasyonu Başkanı Vitaly Mutko, FIFA'nın 2018 Dünya Kupası'nın yayın hakları için ülkesinden 120 milyon dolar talep ettiğini, bunun 2014 Dünya Kupası için Rusya'nın ödediği bedelden 32 milyon dolar fazla olduğunu söyledi.

Mutko, "Kupanın yayın hakkını devlet kontrolundaki TV kanalları alacakve büyük olasılıkla zarar edecekler. FIFA, devreye girmesi için Rusya hükümetine telkinde bulunuyor. Bunlar yanlış hareketler. Brezilya'daki kupa sırasında bir dolar 30 ruble idi. Bugün 60 rubleye yaklaştı. Yayın haklarını dövizle alıp, reklamları rubleyle satmak durumundayız. Bu da yayın hakkına ödenecek paranın çıkarılamaması, zarar edilmesi demek. FIFA'nın finansal durumuna bakın. Yaşanan skandallardan sonra zor durumdalar" diye konuştu.

Vitaly Mutko, 2009'dan beri FIFA'da görev alıyordu. Ama bu yılki FIFA Konseyi seçimine hükümetteki görevi nedeniyle alınmamıştı.

FIFA, 2016'da 369 milyon dolar zarar açıklamış, gerekçe olarak da kuruma yönelik soruşturmalarla hukuki masrafların artması ve sponsorların endişelenip geri adım atmalarını göstermişti.