Olympique Lyon'da oynayan Mathieu Valbuena'ya şantaj yaptığı suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan Real Madrid'in Fransız milli futbolcusu Karim Benzema, uzun süredir sürdürdüğü sessizliğini bozdu ve "suçsuz olduğunu" savundu.

Fransız TF1 televizyon kanalına röportaj veren Benzema, "Bütün olup bitenin bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu" ileri sürerek, Avrupa Futbol Şampiyonası'ndan mili takım formasını tekrar çocukluk arkadaşı Valbuena ile birlikte giymek ve şampiyonayı kazanmak istediğini söyledi.

Benzema, "Ben suçsuzum, oyun oynamıyorum. Ben sadece yardımcı olmak istiyordum. Benim para için şantaj gibi bir düşüncem hiç olmadı, zaten paraya
ihtiyacım yok ki. Ben telefonda Karim Zenati el görüştüğümde, olup bitene güldük.
İşlerin bu kadar ciddi olabileceğini düşünmedik. Para için şantaj yapıldığını duyunca çılgına döndüm, kimin şantaj yaptığını bilmiyorum" şeklinde konuştu.

Telefon görüşmelerinde, "Valbuena'ın arkasından dalga geçmesi ile ilgili" suçlamaya ilişkin Benzema, bu konuyla ilgili şu anda aynı davadan tutuklu bulunan Karim Zenati ile şaka yaptığı için pişman olduğunu ve Valbuena ve ailesinden özür dilediğini söyledi.

Konuyla ilgili soruşturma, Valbuena'nın "mal varlığını gasp etme girişimi" konusunda yürütülüyor. Valbuena'ya özel hayatına ilişkin gizli çekilmiş bir videonun gönderilerek şantaj yapıldığı ve kendisinden 150 bin euro istendiği öne sürülüyor.

Mathieu Valbuena
Mathieu Valbuena

Olayla ilgili Fransız futbolcu Djibril Cisse de başkent Paris'te 13 Ekim'de gözaltına alınmış, aynı gün serbest bırakılmıştı. Cisse, olayın ardından bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada futbolu bıraktığını duyurmuştu. Benzama'ya ise Valbuena dahil soruşturmada adı geçenlerle görüşme yasağı getirilmişti.

Bu gelişmelerin ardından Karim Benzema, Fransa Milli Takım çalıştırıcısı Didier Deschamps'ın geçen ay hazırlık maçları için belirlediği aday kadroda kendine yer bulamamıştı.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, adı şantaj suçlamalarına karışan Benzema'nın milli takımda yerinin olmadığını söylemişti. Fransız radyosu Europe 1'e konuşan Valls, 27 yaşındaki futbolcunun Fransa Milli Takımı'ndaki geleceğiyle ilgili yaptığı yorumda, "Büyük sporcular topluma örnek olmalı. Örnek olmayan insanların Fransa Milli Takımı'nda yeri yok" ifadelerini kullanmıştı.