Sayar etabı 11. sırada bitirdi

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun Finike-Antalya etabında Türk sporcular, ilk grupta finişe ulaşarak önemli bir performans sergilediler.

17.04.2010 - 19:52

ANTALYA - 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun Finike-Antalya etabında Türk sporcular, ilk grupta finişe ulaşarak önemli bir performans sergilediler.

Yarışa 8 kişi ile başlayan ve 5 sporcunun diskalifiye olması, bir sporcunun da sakatlanarak yarış dışı kalması üzerine bireysel olarak devam eden Mustafa Sayar ve Fatih Harmancı, Finike-Antalya etabının finişine ilk grupta gelmeyi başardı. Mustafa Sayar, etap sıralamasında 11. oldu.

Etap birincisi İtalyan sporcu Elia Viviani, yarış sonrasında düzenlediği basın toplantısında, etapta yaşananları anlattı. Profesyonel anlamdaki en büyük başarısının bu birincilik olduğunu söyleyen Viviani, ''Bu benim profesyonellik anlamındaki en büyük başarım. Son iki etapta 7. olabilmiştim'' dedi.

Yarışı, aynı zaman ile kazandığını belirten Viviani, bugünkü yarışın adil olduğunu belirterek, ''Bugün adil bir yarış olduğunu düşünüyorum. Visconti'nin tersini düşünmesinden de üzüntü duyuyorum. Finişte Visconti'yi görmedim. Daha sonra sol tarafımda olduğunu fark ettim. Visconti sol tarafımdan beni geçmeyi çok istedi, ama başaramadı. Ama bu benim hatam değildi'' diye konuştu.

Mustafa Sayar da yarış sonrası yaptığı açıklamada, bugün elde ettikleri sonucun önemli olduğunu söyledi. Bu yarışta başarılı olamama nedenlerinin tecrübe ve yarış eksiği olduğunu belirten Sayar, daha çok çalışacaklarını söyledi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Abdurrahman Açıkalın da düzenlediği basın toplantısında, Türk sporcuların bu etapta aldığı sonucun başarılı olduğunu belirterek, ''Bizim sporcularımızın bu tür organizasyonlarda tecrübesi az, ama bu klasmandaki turlarda da başarının yakın olduğunu düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

Uzun vadeli başarı için Alman bir hoca ile anlaştıklarını hatırlatan Açıkalın, ''Bu süre henüz kısa. Biz uzun vadeli bir projeyi uygulamak istiyoruz. Dört ay kısa bir süre. Ayrıca bu turda yarışan sporcular, profesyonel. O yüzden elma ile armudu karıştırmamak gerekir'' dedi.

Bu arada, Finike-Antalya etabında başarılı olan sporculara ödüllerini, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Antalya Vali Yardımcısı Fuat Ergün, Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Karayolları Bölge Müdür Vekili Sami Uyar ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Cemal Öcal verdi.

        

BAŞBAKAN ERDOĞAN DA BARKOVİZYON SİSTEMİYLE İZLEDİ
Öte yandan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya-Kemer kara yolunda bulunan Adnan Sezgin, 970 metre uzunluğundaki Altan Ayağ bin 100 metre uzunluğundaki M. Orhan Büyükalp tünellerinin açılışını barkovizyon sistemiyle yaptı. Bisiklet yarışının yapıldığı sırada açılışı gerçekleştirilen tünelden ilk geçenler ise sporcular oldu.

Başbakan Erdoğan, Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminalinden barkovizyon sistemiyle yaptığı açılış sırasında, yoldan geçen bisikletçileri kısa süre izledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...