Schrempf: Hidayet Orlando için çok önemli

Seattle Supersonics formasıyla 1996 yılında NBA finali oynayan All-Star forvet Detlef Schrempf, NTV Spor'un sorularını yanıtladı. Hidayet Türkoğlu'ndan övgü ile söz eden Schrempf, "Hido, Orlando için çok önemli bir yer tutuyor. Harika bir yıl geçirdi ve çok da iyi bir kariyeri var" diye konuştu.

23.04.2009 - 23:34

İSTANBUL - NBA tarihindeki en başarılı Avrupalılardan biri olan Detlef Schrempf, İstanbul'daydı.

NTV Radyo'da Murat Kosova ve Kaan Kural'ın sunduğu NBA VİTRİNİ programına konuk olan all-star forvet, 16 yıllık kariyerinin en güzel günlerini geçirdiği Seattle Supersonics takımının kapatılmasını büyük bir üzüntüyle karşıladığını söyledi.

Schrempf, milli basketbolcularımız Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur'dan da övgüyle söz etti.

Birçok NBA hayranı gibi, 1996 final serisiyle başlamak istiyoruz. Seattle'da iyi bir takımınız vardı ama kaybettiniz. O finali ve Seattle takımını nasıl hatırlıyorsunuz?

Seattle'da birkaç iyi sezon geçirmiştik. 1996 takım olarak birlikte iyi oynadığımız yıldı. Finale çıktık. Finalden önce Utah karşısında çok zor bir seri geçirmiştik. Yedi maça uzayan seride evimizde kazanıp finale kalmıştık. Hepimiz ilk kez öyle bir başarıya ulaşıyorduk. İlk iki-üç maçta uyuyor gibiydik. "Finali kazanmak istiyoruz" yerine "finale çıktık" havasına kapılmıştık. Kazandığımız iki maçta çok iyi oynamıştık. Olması gerektiği gibiydi. Onları yenebileceğimizi düşünüyorduk. Ancak 3-0'dan seri kazanmak çok zordur. Harika bir tecrübeydi. Keşke daha iyi başlayabilseydik. Bence o seriyi kazanabilirdik ama Chicago'da da iyi bir takım vardı.

Avrupalı bir oyuncu olarak öncülük edip diğer Avrupalılara bir yol açtınız. Ancak kariyeriniz diğer Avrupalılardan biraz daha farklı. İlk olarak lise son sınıf için Amerika'ya gittiniz. Sonrasında Washington Üniversitesi'ndeydiniz. Neden böyle bir yolu tercih ettiniz ve diğer Avrupalı oyunculara ne önerirsiniz? Avrupa'da mı kalmalılar, yoksa NCAA turnuvasında mı yer almalılar?Bence her oyuncunun durumu farklı. Ben bu kariyer yolunu seçmedim, o beni seçti. Amerika'ya bir yıl için gitmiştim. Basketbol oynayıp İngilizce öğrenmek istiyordum. Sonrasında küçük ama iyi bir liseye gittim. İyi bir antrenörüm vardı. Çok başarılı olup eyalet şampiyonluğunu kazandık. Derken üniversitelerden burs teklifleri gelmeye başladı. Eğitimim açısından da çok mantıklıydı. Eğer Almanya'ya dönseydim lise son sınıfı tekrar okumak zorundaydım. Denemeye karar verdim, orada kaldım ve üniversiteye devam ettim. Diğer oyuncular için durumun daha farklı olduğunu düşünüyorum. Bazı oyuncular 17 yaşında evinden ayrılmak istemiyorlar. Burada aileleriyle birlikte başlamak istiyorlar. Profesyonel kariyerlerine başlayıp, fiziksel ve mental olarak yeterli olgunluğa ulaşıp Amerika'ya öyle gitmek isteyebilirler. Benim için bu iyi bir tercihti. Fiziksel olarak hazır değildim, çok zayıftım. Dört yıl üniversiteye gitmem bana çok yardımcı oldu.

Dirk Nowitzki'den az sonra bahsedeceğim ancak ilk olarak sizin okulunuzdan mezun olan Brandon Roy'dan bahsetmek istiyorum. Onu yakından takip ediyor musunuz? Sizce kariyeri nasıl gidiyor, çünkü o da gerçekten NBA'deki başarı hikâyelerinden birine sahip.

Brandon Roy çok iyi bir NBA oyuncusu oldu. Kolejdeyken de iyi bir oyuncuydu. Hiç bencil değildir. İyi bir takımda oynuyordu ve iyi takım arkadaşları vardı. Sonucunda NBA'de öne çıktı. Çok yönlü yeteneklere sahip olduğu için oyunu NBA'e çok uydu. İyi ve genç bir takımda oynuyor. Heyecan verici, önlerinde parlak bir gelecekleri var. Saha dışında da kendini iyi temsil ediyor. Çocuklar için iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Peki Dirk Nowitzki? O büyük bir Dünya yıldızı. Almanya'nın basketboldaki lideri. İlk önce Nowitzki ile ilgili düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum. Sonrasında da Almanya'nın Dirk Nowitzki sonrasında bir planı var mı? Nowitzki'den sonra neler olacak?Bu Almanya'nın da üzerinde çalıştığı büyük bir soru. Nowitzki harika bir oyuncu. Birkaç yıldır Almanya Milli Takımı'nı taşıyor. Milli takımda birçok oyuncu emekli oluyor. Çok yaşlı bir takımımız var. Aslında birkaç genç oyuncu var ama oynamaları gerekiyor. Bence birinci ligdeki sorun bu. O gençlerin çoğu ligde oynamıyorlar. Bundesliga'da oynayan çok Amerikalı var. Bu yüzden milli takımda oynaması gereken bu gençler kendi takımlarında bile oynayamıyorlar. Bence bunun değişmesi gerek. Milli takımın başarılı olması için o gençlerin ligde daha çok oynamaları gerekiyor.

Peki Seattle Supersonics için neler düşünüyorsunuz? Takım taşındı ve kapandı. Orada çok iyi anılarınız var. Sonics'in taşınmasından sonra neler hissediyorsunuz?

Çok üzücü bir durum. Özellikle Seattle şehri için. Artık NBA haberlerinde yer almıyoruz çünkü bir takımımız yok. Gazetelerde artık NBA hakkında çok haber bile görünmüyor. 41 yıldan sonra Sonics'in Seattle'dan ayrılması herkes için zordu. Hâlâ birçok takım Sonics'i geri getirmek için çalışıyor ama genel ekonomik durum çok iyi olmadığı için bu birkaç yılı bulabilir. Üzücüydü ve Seattle yönetiminin buna izin vermesi de hayal kırıklığı yaratan bir olaydı.

NBA'deki Türk oyuncular için neler düşünüyorsunuz? Özellikle Hidayet Türkoğlu sizin onun kariyeri için önemli bir örnek olduğunu hep söyler. Onlar için neler söyleyebilirsiniz?

DS: Açıkçası Hidayet ile daha bugün mesajlaştık. Arada bir konuşuruz. Oyununu çok seviyorum. Bence Orlando için çok önemli bir yer tutuyor. İlk maçta çok pasifti ve bu Orlando'yu olumsuz etkiledi. Magic'in başarılı olması için Hido'nun agresif olması gerekiyor. Zaten ikinci maçta da iyi oynadı. Harika bir yıl geçirdi ve çok da iyi bir kariyeri var. Türk basketbolu için daha çok şey yapmak istediğini biliyorum ama 82 maç oynayıp, üzerine play-off maçına çıkıp, milli takımda forma giyip yeniden kendini hazırlamak gerçekten çok zor. Bence NBA'de oynayan uluslararası yıldızlar lige farklı bir tat katıyorlar.

Mehmet Okur için neler düşünüyorsunuz?

Mehmet Okur kendisi için çok iyi bir takımda. O sisteme iyi uyum sağlıyor. Şut atabiliyor, pas verebiliyor... Onun üzerinden birçok yüksek post hücumu ediyorlar. Uzun ve şut atabilen bir Avrupalı oyuncu için çok iyi bir sistem. Onsuz Utah çok zorlanıyor. İkinci maçta oynadı mı bilmiyorum, (hayır oynamadı) Utah'ın Mehmet Okur'a hücumda çok ihtiyacı var. Lakers çok iri bir takım ve Okur'la birlikte hücumda daha iyi dağılmazlarsa işleri zor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...