Şikeye görülmemiş ceza

Yunanistan’da şike iddialarına adı karıştığı için ikinci lige düşürülen Olimpiakos Volou ve Kavala kulüpleri, karara itiraz ettikleri için pişman oldular. Zira, her iki takım da amatör kümeye gönderildi.

24.08.2011 - 13:07

Şikeye görülmemiş ceza

Yunanistan'da şike skandalıyla ilgili yürütülen soruşturmada önemli kararlar çıktı.

İddialara adı karışan Birinci Lig takımlarından Olimpiakos Volou ile Kavala lige veda etti. İki kulüp de ikinci lige düşürüldü.

Ancak kulüplerin itirazı üzerine Yunanistan Futbol Federasyonu kararı bozdu. Fakat kulüpler yaptıkları itiraz nedeniyle pişman oldu.

Yunan Spor Mahkemesi, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine futbol tarihinde eşine zor rastlanır bir karara imza attı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı profesyonel spor komisyonunun (EEA), Volou ve Kavala kulüplerini amatör kümeye (4. Lig) gönderdi. Bununla yetinmeyen komisyon, iki kulübü her türlü profesyonel karşılaşmadan da men etti.

Karara gerekçe olarak kulüplerin başkanlarıyla bağlantılarını tamamen koparılması gösterildi.

YERLERİ İÇİN BAŞVURU YAPTILAR
Yunan basınında çıkan haberlerde, iki takımın küme düşürülmesinin ardından Panseraykos ve Larissa takımlarının birinci lige alınmak için dilekçe verdikleri belirtildi.

TARAFTARLAR POLİSLE ÇATIŞTI
Karar taraftarların tepkisiyle karşılandı. Volou takımının 3 bin kadar taraftarı, iktidardaki PASOK partisinin bürolarına saldırdı. Polis, kalabalığı dağıtmak için gözyaşartıcı gaz kullandı.

Çıkan olaylarda yaralanan 7 kişi hastaneye kaldırılırken, 17 kişi gözaltına alındı.

SPOR BAKAN KARARLI
Gelen bu tepkilere rağmen Yunan Spor Bakanı futboldaki şiddeti ve şikeyi bitirmede kararlı olduklarını söyledi.

Yunan medyası, futbolda yaşanan bu gelişmelerden sonra, 26 Ağustos'ta başlaması gereken ligin bu koşullarda start almasının zor olduğu değerlendirmesinde bulundu.

BİRİ CEZAEVİNDE DİĞERİ KAYIP
Komşuda 60'dan fazla kulüp yöneticisi, oyuncusu ve işadamı şike soruşturması kapsamında sorgulanıyor.

Volou Kulübü Başkanı cezaevine atılırken, Kavala Kulüp Başkanı ise kayıplara karıştı.

YENİDEN LİGE DÖNMÜŞLERDİ
Olympiakos Volu ve Kavala takımları, şike yaptıkları gerekçesiyle kısa bir süre önce Futbol Federasyonu'nun kararıyla küme düşürülmüş, ancak federasyonun tahkim kurulu tarafından tekrar birinci lige alınmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...