İlişkili Haberler

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, gençliği kötülüklerden ve kötü alışkanlıklardan korumak için hayata geçirecekleri 'Spor Türkiye' projesini Milliyet gazetesinden Abdullah Karakuş'a anlattı. 

Gençliği kötü alışkanlıklardan, bağımlılıklardan kurtarmaya yönelik neler yapıyorsunuz? 

Temel mücadelemiz başta terör ve bağımlılıklar olmak üzere kötülüklerle ve kötü alışkanlıklarla. Uyuşturucu bağımlılığı en önemlilerinden biri. Yine çok önemli bir bağımlılık internet bağımlılığı. Sanal bağımlılık. Bu sorunları yenmenin en önemli unsurlarından birini spor olarak görüyoruz. Milli Eğitim ile de işbirliği yapacağız. Zaten pek çok şeyin de çalışması başladı. Bu vesile ile anaokulundan itibaren çocuklarımıza sonrasında gençlerimize sonrasında tüm yaş gruplarına, spor için genç, kadın, engelli, engelsiz ayrımı yapmıyoruz, tüm politikalarımız, çalışmalarımız bu yönde. Bu şekilde bir spor seferberliği başlatacağız. Bunun ismi de 'Spor Türkiye' olacak. Tüm yönleriyle bir spor seferberliği anlamına geliyor. Kötülükleri sporun birleştirici, rehabilite edici gücüyle yeneceğiz. 

Terörle mücadeleye etkisi ne olacak?

Terörle mücadeleye de bunlarin ciddi manada etkisi olacak. Zaten bunun alt yapısını kurduk. Ben 2 hafta önce Tunceli'ye gittim. 3 yıl önce Tunceli'de yaptığımız su sporları merkezinin meyvelerini gördük. Şu anda Tunceli'de gençler Munzur'da kano yapıyorlar. Çok güzel bir şey. O işte bizim 3 yıl önce temelini attığımız su sporları merkezinin yansıması. Buna benzer Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da pek çok yatırım var. Bunların orta vadede yansımalarını, neticelerini, meyvelerini hep birlikte göreceğiz. Birinci amacımız, sporun tabana yayılması ve herkesin spor yapması. Hiçbir ayrım gözetmeden. İkincisi de sportif başarıya yönelik adımları atma. Spora bakışımız hiçbir şekidle tek yönlü değil, futbola endeksli değil. Tüm branşları önemsiyoruz. 

"FİNANSAL VE SPORTİF BAŞARININ ÇÖZÜMÜ ALTYAPI"

Amatörlere ne gibi destekleriniz var?

Amatör kulüplerle çalışmalarımız var. Amatörleri desteklemeyi önemsiyoruz. Çünkü amatör ruh çok önemli. O anlamda hem malzeme noktasında hem finansal anlamda destek sağladık, sağlamayı artırarak devam ettireceğiz. Bunun yanında da kulüplerin daha iyi yönetilmesi noktasında tabi yeni bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu da ifade etmek istiyorum. Maalesef kulüplerimizin finansal durumu da sıkıntılı hepimizin malumu. Ama ben Türk futbol camiasının kurtuluşunun sadece futbolda değil tüm branşlarda altyapı yatırımlarının çok daha fazla şekilde geliştirilmesi, artırılması yönüyle başarıya ulaşacağına inanıyorum. Finansal ve sportif açıdan da başarımızın bence tek çözümü altyapı.

"TESİSLERİMİZ 24 SAAT HİZMET VERECEK"

Gençlere çağrınız ne olacak?

Gençlere çağrımız spor. Pek çok şeyin ilacı spor. Bizim spora yönelik yaptığımız yatırımlar var, tesisler var. Bu tesisleri lütfen gelsinler doldursunlar. Eğer gençlerimiz isterse biz tesislerimizi onların hizmetine 24 saat sunacağız. İhtiyaç durumuna göre 7/24 açacağız. Buna yönelik alt yapiyi sağlamlaştırmaya çalışıyoruz. Yeter ki istesinler tesislerimiz hiç kapanmayacak. Yüzme havuzundan antreman salonlarımıza kadar,
takım sporlarından bireysel sporlara kadar herkesin çalışacağı şekliyle biz 24 saat açmaya hazırız. Bununla ilgili açık çek veriyorum. Yeter ki bir spor ruhunu gençlerimizin zihnine yerleştirelim.