Thierry Henry 'performansın' zirvesinde!

Thierry Henry, futbol klasman sistemi Castrol Rankings'e göre, geçen 12 ayda en iyi performans gösteren futbolcu oldu.

30.10.2009 - 15:10

Thierry Henry 'performansın' zirvesinde!

Castrol firmasının, yılın her maçında 2000’den fazla oyuncunun hareketini, pasını, ikili mücadeleyi değerlendirdiği “objektif analiz” sistemi Castrol Rankings’de sıralama belli oldu.

Castrol Rankings, La Liga’da Barcelona santrforu Thierry Henry’nin, takım arkadaşı Lionel Messi ve Real Madrid’in yıldızı Cristiano Ronaldo’yu gölgede bıraktığını gösteriyor.

Henry’nin kale önündeki gayreti, onu geçtiğimiz yılın bir numaralı oyuncusu yaptı. Fransa Milli Takımı oyuncusu, Barcelona’nın başarıyla sona eren Şampiyonlar Ligi serüveninde beş gol atıp üç asist yaptı. La Liga’da da 12 aylık dönemde 18 gol attı ve sekiz asist yaptı.

HEDEFİ BULAN ŞUT ORANI % 70
Henry’nin başarısının anahtarı, hedefi bulan şutlarının yüzde 70 oranında olması… Beş büyük Avrupa Ligi’nde şut oranı ortalaması ise sadece % 42…

Castrol Global Elçisi Cristiano Ronaldo, bu başarıyı gördükten sonra artık Henry’nin peşini bırakmayacağını ve çok yakında zirveyi ondan devralmak için azimli olduğunu söyledi. Portekizli kanat oyuncusu, “Castrol Rankings, her oyuncunun en tepeye tırmanmak isteyeceği bir klasmandır. Castrol Rankings’te bir numaraya çıkarsanız, yorumlara, kişisel kanaatlere değil de, gerçek verilere dayandığı için artık kimse zirvedeki yerinizi tartışmasız kabul eder. Bu nedenle futbolda en iyi oyuncunun ben olduğumu kanıtlamak için, ben de ilk sırayı hedefliyorum!” dedi.

La Liga ve Şampiyonlar Ligi’nde 34 gol atıp 16 asist yapan Messi ise Henry’yi çok yakından takip etti.

RONALDO ÜÇÜNCÜ OLDU
Bu arada Ronaldo, geçtiğimiz sezon United’ın üst üste üçüncü Premier Lig şampiyonluğunu almasına katkıda bulunup, Şampiyonlar Ligi grup maçlarının ilk ikisinde dört gol atarak Real Madrid’deki yeni yaşantısına etkileyici bir başlangıç yaptı; böylece üçüncü sırada yer aldı.

Barca’dan Gerard Pique, genel klasmanda dördüncü sırada. Takım arkadaşları Rafael Marquez ve Carles Puyol da Pique’yle birlikte sıralamanın ilk 10 ismi arasında yer alıyor.

EN İYİ KALECİ ABBIATI
Christian Abbiati, geçen 12 ay içinde en iyi performans gösteren kaleci oldu. AC Milan’ın Serie A’yı üçüncü sırada bitirmesine katkıda bulunan İtalyan kaleci, liglerdeki ortalama % 72 iken, kaleyi bulan şutların % 80’ini kurtarmayı başardı.

12 aylık dönemin sonlarında sakatlığından ötürü takıma katkısı kısıtlanmasına rağmen, sakatlığının öncesinde maç başına neredeyse dört kurtarış yaptı.

Premier Lig, şaşırtıcı bir şekilde, Castrol Rankings’in ilk 20’sine yalnızca beş oyuncu verdi. Ancak analizin devamı, İngiltere Ligi’nin ilk 100’e, beş büyük lig içinde 33 oyuncu ile en çok oyuncu verdiğini gösteriyor. Bu arada İspanya La Liga, ilk 100’e 28, İtalya Serie A ve Almanya Bundesliga 15’er ve Fransa Ligue 1 de dokuz oyuncu veriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...