Togo belirsizliği!

Angola'da uğradığı silahlı saldırı sonrası Afrika Kupası'ndan çekilme kararı alan Togo Milli Takımı, futbolcuların isteği üzerine maçlara çıkma kararı aldı.  Ancak Togo Başbakanı Gilbert Houngbo ise takımın dönmesini istiyor.

Togo belirsizliği!

Afrika Kupası’na katılmak üzere gittikleri Angola'nın "Cabinda" eyaletinde silahlı saldırıya uğrayan Togo Milli Takımı ile ilgili farklı haberler geliyor. Saldırı sonrası Togo hükümetinin yaptığı Afrika Kupası'ndan çekildik açıklamasına karşın gece geç saatlerde futbolcuların aralarında anlaştığı ve maçlara çıkmak istedikleri bildirildi.


Futbol hayatına Fransa'nın Nantes takımında sürdüren Thomas Dossevi, AFP'ye yaptığı açıklamada, takım olarak anlaştıklarını ve saldırıda hayatını kaybeden 3 kişinin anısına turnuvada yer almak istediklerini söyledi.

Lequipe gazetesine röportaj veren futbolculardan Alaixys Romao da Dossevı'yi doğruladı.

Romao, "Yetkililerle bir görüşme yaptık ve güvence aldık. Bunun üzerine oybirliğiyle Pazartesi günü sahada olmaya karar verdik. Hem ölen arkadaşlarımız için hem de isyancılara amaçlarına ulaşmadıklarını göstermek için oynamak istiyoruz" dedi.

Futbolcuların "oynama yolunda tavır almasından sonra" Togo hükümetinin de geri çekilme kararını yeniden gözden geçirmesi bekleniyor.

Hükümet sözcüsü Pascal Bodjona daha önce yaptığı açıklamada, "Şok geçiren oyuncuların bu dramatik ortamda sahaya çıkmalarının mümkün olmadığını" söylemişti.

Togo turnuvaya katılması halinde ilk maçını yarın saldırıya uğradıkları Cabinda eyaletinde Gana ile oynayacak.

Angolalı yetkililerin "mutlaka uçak kullanın" uyarılarına karşın, Cuma günü ayrılıkçıların yıllarca hüküm sürdüğü "Cabinda" bölgesine otobüsle giren Togo kafilesine, Flec örgütü silahlı saldırıda bulunmuştu..

Saldırıda, otobüs şoförü, milli takım antrenörü ve sözcüsü yaşamını yitirirken, ikisi futbolcu olmak üzere 8 kişi de yaralanmıştı. Sırtından iki kurşun yarası alan yedek kaleci Kodjovı Obılale ve karnından vurulan Serge Akakpo'nun durumlarının iyi olduğu bildirildi.

TOGO BAŞBAKANI HOUNGO: MİLLİ TAKIM, TOGO'YA DÖNMELİ
Togo Başbakanı Gilbert Houngbo, ''Milli futbol takımı, Afrika Uluslar Kupası'na katılmayıp, Togo'ya dönmeli'' dedi.

Uğradıkları silahlı saldırı nedeniyle Afrika Uluslar Kupası'ndan çekildiklerini belirtmelerine rağmen, daha sonra oynama kararı alan Togo Milli Takımı futbolcularının hükümetlerinden beklediği onay gelmedi.

Togo Başbakanı Gilbert Houngo, başkent Lome'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Togo Milli Futbol Takımı'nın Afrika Uluslar Kupası'nda mücadele etmeyip Togo'ya geri dönmesini istedi. Houngo, ''Bazı kişiler veya bir takım, Togo bayrağıyla ortaya çıkarsa, bu yanlış bir temsil olur'' dedi.

Angola'daki ayrılıkçı gerilla örgütü FLEC'in üstlendiği Cuma günkü saldırıda, takımın iletişim sorumlusu Stanislas Ocloo ile yardımcı antrenör Abalo Amelete ölmüştü. Ağır yaralanan kaleci Kodjovi Obilale ise tedavi için Güney Afrika Cumhuriyeti'ne götürülmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...