Türkiye'yi 4 yüzücü temsil edecek

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda havuzdaki yarışlar yüzme, sutopu, atlama ve senkronize yüzme olmak üzere 4 kategoride yapılacak. Türkiye'yi yüzmede 4 sporcu temsil edecek.

Anadolu Ajansı 03.08.2016 - 13:35

Türkiye'yi 4 yüzücü temsil edecek

Yüzme, olimpiyat oyunları programına, ilk modern olimpiyatların yapıldığı 1896 yılında, sutopu 1900 Paris Oyunları'nda, atlama 1904 Saint Louis Oyunları'nda, senkronize yüzme müsabakaları ise 1984 yılındaki Los Angeles Olimpiyat Oyunları'nda dahil edildi. Senkronize atlama ve kadınlar sutopu müsabakaları ise ilk olarak Sidney 2000'de düzenlendi.

Atina'da 1896'da düzenlenen ilk modern olimpiyatlarda yüzücüler, bir botla bırakıldıkları denizde yarıştılar. Pire'deki yat limanında düzenlenen yarışlarda, Saronik körfezinin soğuk sularına bırakılan yüzücüler Pire limanındaki bitiş çizgisine yüzmüş ve mesafeyi ilk kateden şampiyon olmuştu.

Olimpiyat programında, erkeklerde ve kadınlarda 28'i bireysel, 34 dalda müsabaka yapılacak. Bireysel yarışmalar, serbest, sırtüstü, kurbağalama, kelebek ve karışık stilde olacak. Takımlar ise serbest stil, bayrak yarışı ve maraton kategorilerinde yarışacak.

Olympic Aquatics'te yapılacak yüzme müsabakaları 6-13 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek.

RİO'DA TÜRKİYE'Yİ 4 YÜZÜCÜ TEMSİL EDECEK

Yüzme branşında Türkiye'den 4 sporcu olimpiyatlarda mücadele verecek.

Türkiye'yi Rio'da temsil edecek sporcular ve branşları şöyle:

Viktoria Zeynep Güneş (100 ve 200 metre kurbağalama, 200 ve 400 metre karışık), Nezir Karap (400 metre serbest), Nida Eliz Üstündağ (200 metre kelebek), Ekaterina Avramova (200 metre sırtüstü).

SENKRONİZE YÜZME

Dans, cimnastik ve yüzmenin özel bir karışımı olan senkronize yüzmede sporcular müzik eşliğinde güzel hareketler sunarlar.

Sporcular bu hareketleri yaparken büyük oranda suyun altındadırlar. Hakemler artistik ve teknik için 0 ila 10 arası puan verirler.

Londra 2012'de senkronize yüzmede Rusya, hem çiftlerde hem de takım kategorisinde altın madalyanın sahibi olmuştu.

Senkronize yüzme müsabakaları 14 Ağustos'ta başlayıp, 19 Ağustos'ta sona erecek.

SUTOPU

Sutopu, 7 as 6 yedek oyuncudan oluşan 2 takım arasında, her biri yedişer dakikalık 4 periyot üzerinden oynanır. Sutopu, olimpiyat programında erkekler ve kadınlar dallarında yapılacak.

Periyot aralarında ikişer dakikalık dinlenme süresinin tanındığı oyunda, kaleci dışında hiçbir oyuncuya, topa iki elle dokunma hakkı tanınmıyor. Ayakların havuz dibine değmesi yasak. Her takımın, penaltı noktası civarında mücadele eden bir çakılı oyuncusu bulunur. Hakem düdük çaldığında süre durur.

Water Polo Arena'da düzenlenecek sutopu müsabakalarında erkeklerde 12, kadınlarda ise 8 ülke mücadele edecek.

Londra 2012'de erkeklerde Hırvatistan, kadınlarda da ABD şampiyon olmuştu.

KULE VE TRAMPLEN ATLAMA

Atlama sporu, 10 metre kule (erkekler ve kadınlar), 3 metre tramplen (erkekler ve kadınlar), 10 metre senkronize kule atlama (erkekler ve kadınlar), 3 metre senkronize tramplen atlama (erkekler ve kadınlar) kategorilerinde yapılacak.

Yedi hakemden oluşan jüri, zorluk derecesine göre sporculara puan verir. Senkronize atlayışlarda 2 sporcu aynı anda atlar ve aynı hareketi aynı zamanlamayla yapmaya çalışır. 

Sayfa Yükleniyor...